Erişilebilirlik

3 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


USA Today Kongre’nin Merkez Bankasını denetleme çabasına karşı çıkıyor. Gazete, Merkez Bankası’nın özerkliğinin korunması gerektiğini savunuyor.

"Kongre’nin Merkez Banaksı üzerinde daha fazla yetkiye sahip olması düşüncesi, insanı korkutuyor. Böyle bir durumda, sağduyulu ve profesyonel bir yaklaşım yerine Kongre üyelerinin yeniden seçilme kaygıları öne çıkacaktır. Ekonominin düzelmeye başlamasıyla birlikte Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırması ve bazı kredi programlarını durdurması gerekecek. Bu süreçte aceleci davranmak durgunluğa, yavaş davranmak enflasyona yol açacaktır. Kongrenin, siyasi açıdan riskler içeren bu kararları ekonominin gereklerine uygun bir biçimde alması mümkün değildir. Kongre, öncelikle kendisine bir çeki düzen vermelidir. Ekonominin denetimini, topladığı her bir dolara karşı, iki dolar harcayan bir kuruma vermek, bütün paranızı Bernie Madoff’a emanet etmek gibidir."

New York Times
Cumhuriyetçi Parti’yi Sonia Sotomayor’un Anayasa Mahkemesi üyeliğine partizanca yaklaşmakla suçluyor. Gazete, Senato’da yapılacak oylamada bu yaklaşımın terk edilmesini istiyor.

"Yargıç Sotomayor’la ilgili olarak Senato Adalet Komitesi’nde yapılan oylamaya partizan bir yaklaşımın egemen olması şaşırtıcı değildi. Ancak Cumhuriyetçilerin Sotomayor’un adaylığına karşı çıkarken öne sürdüğü inandırıcılıktan uzak gerekçeler hem şaşırtıcı hem de rahatsız edici idi. Senato Genel Kurulu’nda yapılacak oylamada Sotomayor’a daha fazla destek verilmesini ve daha seviyeli tartışmalar yapılmasını bekliyoruz. Bazı Cumhuriyetçilerin, Latin kökenli seçmenleri gücendirmemek için Sotomayor’a karşı çıkmaktan çekinmeleri ise tamamen yersiz bir kaygıdır. Bu konuda siyasi hesap yapılmasına gerek yok. Senatörler, Sotomayor’u bu göreve layık olduğu için desteklemelidir."

Washington Post
Guantanamo’daki terör zanlılarına yargılanma hakkı tanınmasından sonra, sürecin çok yavaş işlemesinden şikâyet ediyor. Gazete, karara bağlanan 33 davadan 28’inde, zanlılar lehine hüküm verildiğini hatırlatıyor.

"Mahkeme kararlarının birçoğunda, zanlıların tutuklanmış olmalarını haklı kılacak bir gerekçe olmadığı vurgulandı. Eğer mahkemelere bu davalara bakma yetkisi tanınmasaydı, söz konusu kişilerin tehlikeli teröristler oldukları iddiası ile tutuklulukları sonsuza kadar sürebilirdi. Bush döneminde zanlıların askeri mahkemelere çıkartılmasıyla, yargılanma hakkı konusundaki belirsizliklerle ve kanıtlara ilişkin tartışmalarla yıllar geçti. Bu tartışmalar, bir ulusal güvenlik mahkemesi kurulmasını da engelledi. Obama yönetimi, böyle bir reformu gerçekleştirerek, tutukluların daha hızlı ve daha adil biçimde yargılanmasının önünü açmalıdır."

Los Angeles Times
California’da tasarruf sağlamak amacıyla 27 bin tutuklunun erken salıverilmesi düşüncesini destekliyor. Gazete, cezaevi sisteminin yanı sıra, yargı sisteminde de kapsamlı bir reform çağrısında bulunuyor.

"California, bu yıl yaşanan bütçe krizinden önce de bir cezaevi krizi yaşıyordu. Tutuklu sayısının 100 binden az olması öngörülerek hazırlanmış bir cezaevi sistemi var. Oysa tutukluların sayısı 170 bini buluyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olması nedeniyle, özellikle sağlık hizmetleri konusunda federal mahkemeler, eyalet yönetiminin tutukluların anayasal haklarını çiğnediği yönünde kararlar aldı. Bu durum karşısında Cumhuriyetçiler, tutarsız bir tavır izliyor. Bir yandan cezaevlerine ayrılan bütçenin artırılması için yeni vergilere karşı çıkıyorlar, bir yandan da ceza yasalarını daha da sertleştirerek tutuklu sayısının artmasına neden oluyorlar. Ancak tutuklu sayısı azaltılmadan, cezaevlerine harcanan paranın azaltılması mümkün değildir."

XS
SM
MD
LG