Erişilebilirlik

31 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


New York Times Amerika’nın bütün girişimlerine rağmen Ortadoğu barış görüşmelerine hala başlanamadığına dikkati çekiyor. Gazete, Obama yönetiminden çabalarını arttırmasını istiyor:

“Başkan Obama ve Ortadoğu temsilcisi George Mitchell, barış görüşmelerine başlanması konusunda ilerleme sağlandığını söylüyor. Ancak buna dair somut bir gelişme göremiyoruz. Özellikle, Washington’a arabuluculuk yapması için baskı uygulayan Suudi Arabistan ciddi bir direnç sergiliyor. Mitchell, Suudilere anlaşmazlığın uzun sürmesi durumunda bunun bölgedeki aşırı unsurları güçlendireceği uyarısında bulunmalıdır. İsrail’deki anketler de kamuoyunun yerleşim birimleri konusunda Başbakan Netanyahu’ya destek verdiğini gösteriyor. İyi bir iletişimci olan Obama, Arap dünyasıyla yapıcı bir diyalog kurdu. Şimdi ise, İsraillilere yerleşim birimi inşaatlarının durdurulmasının ve barış sürecini canlandırmanın kendi çıkarlarına olduğunu anlatmalıdır.”

Los Angeles Times da Obama’nın İsrail karşıtı bir politika izlediği görüşüne karşı çıkıyor ve Başkan’ın iki devletli bir çözüm için dengeli bir yaklaşım içinde olduğunu savunuyor:

“Tarafsızlık, diplomaside genellikle olumlu bir anlam taşır. Ancak Ortadoğu söz konusu olunca, birçok İsrailli ve Yahudi, tarafsızlığı Araplardan yana tavır almak olarak görüyor. Bu açıdan bakıldığında Obama’nın İsrail’deki yerleşim birimi inşaatlarının durdurulması konusundaki ısrarı da, İsrail karşıtlığı olarak algılanıyor. Ancak bu yanlış bir bakış açısıdır. Obama, Filistinlilerin kendi devletlerini kurmaları, İsrail’in güvenlik içinde ve Arap dünyası tarafından tanınarak yaşaması konusunda kararlı bir politika izliyor. Bu, doğru bir politikadır ve İsrail barış masasına oturmadan yerleşim birimlerini genişletmeye devam ettiği sürece bu hedeflere ulaşmak mümkün değildir.”

Christian Science Monitor gazetesi, İran’da muhaliflere uygulanan baskıyı, rejimin güçsüzlüğünün bir yansıması olarak değerlendiriyor ve rejimin meşruiyetini kaybettiğini öne sürüyor:

“1979’da Şah’ın zulmüne karşı iktidara gelen ve ülkeyi Allah adına yönettiğini iddia eden bir rejim, tutukluları öldürerek ve zulüm uygulayarak varlığını sürdüremez. Rejimin üst kademelerinde çatlaklar oluşmaya başladı. Dini lider Hamaney ile Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, bir atama konusunda birbirine girdi. Ayetullahların birçoğu, Ahmedinecad’ın hile karıştırdığı seçim sonuçlarını kabul etmiyor. İki eski Cumhurbaşkanı, Rafsancani ve Hatemi rejime karşı eleştiri dozunu giderek arttırıyor. Rejim, uyguladığı terör ve dehşet yöntemlerinin altında çatırdıyor. İran’ın nükleer programı konusunda zaman giderek daralırken, molla yönetiminin de ömrü giderek kısalıyor."

Washington Post, Venezüela’nın, Amerika tarafından bir terör örgütü olarak kabul edilen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne silah sağladığını öne sürüyor. Gazete, bu nedenle Chavez hükümetine yaptırım uygulanmasını istiyor:

“Ele geçirilen silahlar ve belgeler, Venezüela’nın teröre maddi destek sağladığını gösteriyor. Bu durumda, Dışişleri Bakanlığı’nın, başta Chavez olmak üzere Venezüelalı yetkilileri, teröre destek verenler listesine sokması gerekir. Bakanlık şu anda Chavez yanlısı Devlet Başkanını deviren Honduras’ın geçici hükümetine yaptırım uygulamakla uğraşıyor. Belki, yakında demokratik bir yönetimi devirmeye çalışan bir terör örgütüne gelişmiş silahlar sağlayan Venezeula ile de ilgilenmeye başlar.”

XS
SM
MD
LG