Erişilebilirlik

'Irak Kürtleri Türkiye'ye Yakınlaşıyor'


Irak’ta Kürtlerle Araplar arasındaki gerginliğin istikrarı tehdit eder düzeye geldiği belirtiliyor. Washington tarafların sorunları barışçı bir şekilde çözmelerini isterken, uzmanlar gerginliğin Iraklı Kürtleri Türkiye’ye yakınlaştırdığını belirtiyor.

Kürt - Arap gerginliği Irak’ta istikrarı en çok tehdit eden unsur olarak yorumlanıyor. Taraflar arasında toprak, doğal kaynaklar, iktidar paylaşımı ve güvenlik konularında uzlaşma sağlanamıyor. Iraklı Kürtler ayrıca Bağdat hükümetine güvenmiyor. Amerika’nın Irak’tan çekilme sürecinin de başlamasıyla gerginliğin çatışmaya dönüşmesinden korkuluyor. Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ve Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’yle görüşerek çekilme tamamlanmadan sorunların barışçıl bir şekilde giderilmesi çağrısında bulundu.

“Irak ve Kürtler: Tetik Hattında Sıkıntı” başlıklı raporun yazarlarından Uluslararası Kriz Grubu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkan Yardımcısı Joost Hiltermann da Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra yaşanabilecek gelişmelerden kaygılı.

Hiltermann, sorunların Amerikan askerlerinin çekilmesinden önce çözümlenmesi gerektiğini; çekilmenin sorumlu ve koordineli bir şekilde yapılması gerektiğini ve tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Irak Kürt Bölgesel Parlamentosu tarafından kabul edilen Anayasada Kerkük dahil tartışmalı bölgeler Kürt Bölgesel Yönetimi sınırları içine alındı. Her ne kadar Kürt Yönetimi daha önce açıkladığı gibi Anayasa taslağını referanduma sunmadıysa da tek taraflı olarak atılan bu adım tehlikeli olarak yorumlandı. Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hiltermann, müzakere sürecini tıkayacak böyle bir adımın yıkıcı etkileri olabileceğini belirtti, ancak anayasa referandumun ertelenmesinin umut verici olduğunu, müzakere yoluyla bu sorun çözülürse Anayasa değişikliğine gidilebileceğini kaydetti.

Amerika’nın Sesi stüdyolarına konuk olan Hiltermann, Kerkük sorununa en iyi çözümün Arapların ve Türkmenlerin tercih ettiği gibi özel statü verilmesi olduğunu belirtti.

Hiltermann, soruna en gerçekçi çözümün, Kerkük’te yönetimin üç etnik topluluk arasında paylaşılması olduğunu kaydetti.

Uluslararası Kriz Grubu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkan Yardımcısı Joost Hiltermann, Irak Kürtlerinin Türkiye’ye yaklaşımında son yıllarda çok ciddi bir değişiklik olduğunu belirtiyor.

Hiltermann şöyle konuştu: “Iraklı Kürtler Amerika’nın Irak’ta ebediyen kalmayacağının farkına vardı ve güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını düşünmeye başladı. Neticede Kürtler Bağdat’a güvenmiyor. Bağdat’la anlaşamazlarsa bölgede sürekli bir uyuşmazlık yaşanabileceğini biliyorlar. Güvenlik için başkalarına bakacak olan Kürtler, İran Suriye ve Türkiye’yi düşündüğünde, doğal olarak Türkiye’yi tercih edecektir.” Hiltermann’a göre, Türkiye, Kürtler açısından batıya açılan bir pencere; Kürtler Türkiye’nin yaptığı yatırımın, ticaret ortağı olarak öneminin farkında; ve ileride Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne gireceğini de düşünüyor ve kendilerini koruyacağına inanıyor.

“Irak ve Kürtler: Tetik Hattında Sıkıntı” başlıklı raporda bazı Kürtlerin Türkiye’yle bir çeşit birleşmeye şaşırtıcı bir şekilde sıcak baktığı belirtilmişti.

Hiltermann, raporda Türkiye’yle birleşmeye sıcak baktıklarını söyleyen Iraklı Kürt yetkililerin sadece bir kesimi temsil ettiğini ve en güçlü kesimi temsil etmediğini vurguladı. Ancak Hiltermann’a göre, bazı üst düzey Kürtlerin böyle bir düşünceyi ileri sürmeleri bile önemli. Bu arada, Hiltermann, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye yakın bazı isimlerin de Türkiye’yle Iraklı Kürtler arasında gelecekte ekonomik bir birliktelik sağlanabileceğini düşündüğünü belirtti. Ancak Hiltermann’a göre “bunun için Kerkük ve PKK gibi sorunların da çözülmesi gerekecek.”

Uluslararası Kriz Grubu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkan Yardımcısı Joost Hiltermann'ın konuk olduğu Amerika'nın Sesi - TGRT Haber Ortak yayınını izlemek için sağ üst köşedeki Windows Media bağlantısına tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG