Erişilebilirlik

Irak'ın Kuzeyindeki Seçim Sonuçları Bugün Açıklanabilir


Irak’ın kuzeyinde önceki gün yapılan yerel seçimlere katılımın yüksek olduğu açıklandı. Bununla birlikte muhalefete bağlı politikacılar, seçimlerde usulsüzlükler olduğunu iddia ediyor.

Oy sayımının başkent Bağdat’ta devam ettiği ve sonuçların en erken bugün açıklanmaya başlayabileceği bildiriliyor. Ancak bir yerel seçim yetkilisi, teknik sorunların, resmi sonuçların açıklanmasını haftalarca geciktirebileceğini söyledi.

Irak Seçim Komisyonu’ndan bir yetkili de oylamanın olaysız geçtiğini ve katılım oranının yüzde 80’e yakın olduğunu bildirdi.

Muhalefetteki bazı Kürt politikacılarsa, muhalefet üyelerinden bazılarının seçimlerde engellemeyle karşılaştığını ve kayıt yaptırmamış seçmenlerin oy kullanmasına izin verildiğini savunuyor.

Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Zingari, oylamanın sakin ve adil geçtiğini, yüzlerce seçim gözlemcisi tarafından da denetlendiğini söyledi.

111 üyeli yerel parlamentoda sandalyelerin çoğunluğunu Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’yle, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği üyelerinin kazanması bekleniyor.

Haberlere göre iki parti şu ana kadar yerel meclisteki sandalyelerin 63’ünü garantilemiş durumda.

XS
SM
MD
LG