Erişilebilirlik

Irak'ın Kürt Bölgesinde Seçim


Irak'ın kuzeyinde yerel seçimler yapıldı. Birleşimiş Milletler denetçileri Kürt Bölgesel Yönetimi başkanlığı ve meclisi için yapılan seçimlerde usulsüzlük olmadığını bildirdi.

Süleymaniye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani seçimlerin adil bir şekilde yapılmasını övdü ve bölge halkının haklarından faydalanmasını istedi.

Erbil, Dohuk ve Süleymaniye vilayetlerinde yapılan seçimlerde 2,5 milyon seçmen var. Oylar Bağdat'ta sayılacak. İlk sonuçların iki - üç gün içinde alınması bekleniyor.

Sisyasi gözlemciler seçimleri bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani'nin kazanmasına kesin gözüyle bakıyor. Barzani'ye karşı beş kişi aday oldu.

Bu arada yine Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'yle (KDP) Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) 111 üyeli mecliste çoğunluğu paylaşması bekleniyor. Ancak diğer Kürt partilerin bu seçimlerde KDP - KYB koalisyonuna destek vermemesi nedeniyle bu iki partinin sandalye sayısı azalabilir.

Kuzey Irak'ta muhalefet daha fazla saydamlık ve yolsuzluklara son verilmesini istiyor. Bunun yanı sıra güvenlik güçlerinin kötü muamele etmesi, basına ve muhalefete baskı uygulanması diğer şikayet konuları arasında yer alıyor.

KDP - KYB koalisyonunun ise Irak'ın kuzeyindeki göreceli istikrar, kalkınma ve güvenliğe dikkati çekerek destek bulması bekleniyor.

Türkmenlere meclis'te beş sandalye ayrılmış durumda.

Kürt Bölgesi'yle Bağdat Arasında Gerginlik

Yerel seçimler Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'yle Bağdat hükümeti arasında toprak ve doğal kaynaklar konusunda gerginliğin arttığı bir döneme denk geliyor. Ancak bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani görüş ayrılıklarının müzakere yoluyla giderileceğini, merkezi hükümetle görüşmelerin süreceğini söyledi.

Bağdat hükümeti Kürt bölgesinin kendi onayı olmadan uluslararası petrol şirketleriyle imzaladığı anlaşmaları geçersiz kıldı. Bu konuda direnen Kürt yönetimi geçen ay petrol ihraç etmeye başladı. Bu arada özellikle Kerkük'te Arap ve Kürtler arasındaki gerginliğin çatışmaya dönüşmesinden kaygı duyuluyor.

Gözlemciler Araplarla Kürtler arasında toprak ve enerji kaynakları konusundaki anlaşmazlığın Irak'ın istikrarını tehdit ettiği görüşünde.

Seçimler nedeniyle bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasına rağmen Kerkük'te yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu dört polis memuru yaralandı.


XS
SM
MD
LG