Erişilebilirlik

İstanbul'da Gizli Görüşme


Amerikalı yetkililerin bu yıl İstanbul’da Iraklı Sünni direnişçilerle iki kez görüştüğü bildiriliyor.

Irak hükümeti New York Times ve Washington Post gazetelerinde yer alan haberleri değerlendirdiklerini, Türk ve Amerikan makamlarından daha fazla bilgi almaya çalışacaklarını açıkladı.

Mart ve Mayıs aylarında toplantı yapıldığını Irak Sünni direnişinin sözcülerinden Ali el Cuburi açıkladı. Cuburi, toplantıda direnişçilerin taleplerini dile getirdiğini söyledi. Cuburi’ye göre, direnişçiler, Amerika’nın işgal için özür dilemesini ve tutukların salıverilmesini istedi. Ancak görüşmeler, ilk iki toplantıdan sonra kesildi.

Maliki Temaslarını Sürdürüyor

Bu arada, Irak Başbakanı Nuri el Maliki Washington’daki temaslarını sürdürüyor. Maliki, Amerikan askerlerinin 2011 yılından sonra da Irak’ta kalması fikrine açık olduğunu ima etti.
Maliki bugün Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşüyor.

Maliki, Irak askerlerinin daha fazla eğitime veya desteğe ihtiyaç duyması durumunda Amerikan askerlerinin çekilme tarihinin gözden geçirilebileceğini söyledi. Maliki, çekilme tarihinin Irak’ın ihtiyaçlarına göre belirleneceğini kaydetti.

Çarşamba günü Beyaz Saray’da Maliki’yle görüşen Başkan Barack Obama, Irak’ın “çetin günler” beklemesine rağmen, Amerikan askerlerinin 2011 yılı sonunda çekileceğini açıklamıştı. Maliki de Obama’nın bu sözlerine destek vermişti.

Amerikan askerleri Irak’ın kentlerinden 30 Haziran tarihinde çekilmişti. Irak’la Amerika arasında varılan güvenlik anlaşması uyarınca 2011 yılına kadar Amerikan askerlerinin tümü Irak topraklarından çekilmek durumunda.

Amerika’nın Irak’ta halen 130 bin askeri bulunuyor.


XS
SM
MD
LG