Erişilebilirlik

Obama Sağlık Reformu Konusunda Umutlu


Sağlık reformu konusundaki çalışmalarını hızlandıran Başkan Obama dün akşam bu konuya ağırlık veren bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı televizyonlardan canlı yayınlandı.

Başkan, maliyetleri düşüren, Amerikan halkını güvenilir bir sağlık sistemine kavuşturacak ve kişilere tercih hakkı sunacak bir reformu, Kongre’nin bu yıl içinde kabul edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Obama bu reformun maliyetini orta sınıfa yükleme veya bütçe açığını daha da artıracak girişimlere de karşı çıkacağını belirtti.

Kongre’de azınlıkta olan Cumhuriyetçiler sağlık harcamalarının çok yüksek olduğunu kabul etmekle birlikte önerilen reformun devlete maliyetinin Demokratların ve başkan Obama’nın tahminlerinin çok üzerinde olacağını öne sürüyor. Cumhuriyetçiler ayrıca bu reformun maliyetini karşılamak için zenginlere yeni vergi konmasına da karşı çıkıyor.

Başkan seçimlerden önce, Amerikan halkına iktidara gelir gelmez sağlık harcamaları alanında reform yapacağını vaad etmişti.

Başkan finans kuruluşlarını sıkıntıdan kurtarma planını da savunarak, “tüm Amerikan finans sisteminin çöküşünü önledik” dedi.

Obama, sistemin istikrara kavuştuğunu ve uçurumun kenarından döndüğünü kaydetti.XS
SM
MD
LG