Erişilebilirlik

Almanya'da Domuz Gribine Karşı Kitlesel Aşı Kampanyası


Dünyada milyonlarca insanın hayatını tehdit etmesinden korkulan H1N1 domuz gribi virüsüne karşı önlemler alınırken Almanya kitlesel bir aşı kampanyası başlatıyor.

Almanya’da sağlık uzmanları Ağustos ayının sonunu endişe ile bekliyorlar. Ülkede okulların tatile girmesi ile yaklaşık 10 milyon Almanın önümüzdeki haftalarda yurtdışında tatile gideceğini belirten Berlin Robert-Koch-Enstitüsü yetkilileri, hastalığın tatilcilerin geri dönüşü ile küçümsenmeyecek derecede artacağını açıkladı.

Yetkililer ile kamuoyununda büyük endişeye neden olan haber, Almanların en çok sevdiği tatil beldelerinden biri olan ve her yıl ortalama 5 milyon Almanın gittiği İspanya'nın Mallorca adasından geldi. Geçen hafta lise mezuniyetini kutlamak için adaya giden bir grup Alman gencinin, tatilden domuz gribine yakalanarak hasta olarak dönmeleri büyük korkuya yol açtı. Ardından İspanya’da tatillerini geçiren Berlin ve Brandenburg eyaletlerinden iki kişinin de domuz gribi ile geri dönmeleri üzerine uzmanlar, özellikle İspanya'ya gideceklere uyarılarda bulunmaya başladı. Almanya'da şimdiye kadar 850 civarında grip vakası tespit edildi, ancak gripten ölüm yaşanmadı.

Almanya Sağlık Bakanı Ulla Schmidt, domuz gribinin izin döneminin ardından Almanya’da büyük bir hızla yayılabileceği uyarısında bulundu. Schmidt, olası bir pandemiye karşı çok iyi işleyecek bir plana da sahip olduklarını sözlerine ekledi. Bu plana göre, domuz gribine yol açan H1N1 virüsüne karşı kullanılmak üzere 50 milyon aşı ısmarlandı, plan kapsamında Eylül’den sonra toplam 22 milyon kişi kitlesel bir kampanya kapsamında aşılanacak.

65 yaşını geçenler, çocuklar, kronik hasta ve hamilelerle, sağlık sektöründe çalışanlara yapılacak aşının ücretsiz olacağı ve toplam iki milyar Euro tutan masrafın ise sağlık sigortası tarafından karşılanacağı bildirildi. Almanya tarihinin en büyük ikinci aşı kampanyasında kalan aşı stokları ise olası bir pandemide diğer vatandaşlar için saklanacak. Daha önce 1961 yılında yaklaşık 60 milyon Alman, çocuk felcine karşı aşılanmıştı. Sokakdaki vatandaşta domuz gribi ile ilgili gelişmeleri kaygıyla izliyor ve aşı yaptırmak istediğini ifade ediyor.

Bu arada Federal Sağlık Bakanlığı, ülkede yaşayan göçmenlere yönelik Türkçe’de dahil 10 dilde gribe karşı uyarı broşürü hazırladı. Sınır kapıları, havalimanları ve göçmen derneklerinde dağıtılan broşürde göçmenlerin gribe karşı nasıl korunacağı ve enfeksiyon durumunda ne yapılacağı anlatılıyor.

XS
SM
MD
LG