Erişilebilirlik

Keşmir Sorunu Bu Kez Halka Soruldu


İki Amerikan araştırma enstitüsü, Hindistan ve Pakistan’ın Keşmir bölgelerinde halkın ne istedikleri konusunda bir kamuoyu yoklaması yaptı. Program on International Policy Attitudes ve WorldPublicOpinion.org adlı kuruluşların yaptığı anket, sınırın iki tarafında da yapılan ilk araştırma. Ankete göre Keşmirliler, Hindistan ve Pakistan tarafından kullanıldıklarını düşünüyor. Yıllarca gerek Hindistan gerekse Pakistan için bir itibar meselesi haline gelen Keşmir, her iki ülke için de stratejik önem taşıyor.

Hindistan Keşmiri’nde öfkeli protestocularla polis arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Keşmir’in üçte ikisi Hindistan, geri kalanı da Pakistan’ın kontrolu altında. Birleşmiş Milletler’in çizdiği ve bölgeyi ayıran sınıra “Kontrol Çizgisi” deniyor.

İki taraf da bölgeyi kendi kontrolu altına almak istiyor. Hindistan Keşmiri’ndeki birkaç Müslüman ayrılıkçı grup, bağımsızlık ya da Pakistan’la birleşmek için mücadele ediyor.

Kontrol Çizgisi’nin her iki tarafında da yapılan kamuoyu yoklaması, Keşmirlilerin, kendilerini Hindistan ve Pakistan tarafından kullanılmış hissettiklerini gösteriyor.

Anket sorumlusu Colin Irwin, Keşmirlilere ne istediklerini sormanın önemli olduğunu söylüyor:

"Kuzey İrlanda’da da benzer bir araştırma yapmış ve halka ne istediklerini, neyi kabul edebileceklerini ve neye tahammül edebileceklerini sormuştuk."

Hindistan ve Pakistan 5 yıl önce barış sürecini başlattı, ancak geçen yıl Mumbai’deki terör saldırıları, diyaloğu durdurdu. Hindistan, saldırılardan, Pakistan’da üslenen Leşker-i Taiba terör örgütünü sorumlu tutmuş ve Pakistan’dan, örgütü adalet önüne çıkarmasını istemişti.

Merkezi Yeni Delhi’de bulunan Seçmen Görüş Merkezi’nden Yaşvant Deşmuk, Keşmir sorunu için en kabul edilir çözümün, sınırları açık bir konfederasyon olacağını söylüyor:

"Pakistan Keşmir'indekiler, böyle bir çözüm önerisine sıcak bakabilir. Hindistan Keşmir'indekilerse çok istemeseler de öneriyi kabul edebilirler."

Uzman, özerk bir Keşmir oluşturulmasının da iki taraf için kabul edilir olduğunu söylüyor.

Keşmir’in tamamının özerk bir statüye kavuşturulması, bu bölgede yaşayanların çoğu tarafından uygun görülüyor.

Ancak Deşmuk, hükümetlerin Keşmirliler için yapmak istedikleriyle bölge halkının istekleri arasında fark olduğu görüşünde.

Uzman, Hindistan ve Pakistan’ın çözüm ararken anlaşmazlıkların Keşmirlilerin gündelik yaşamlarını nasıl etkilediğini de görmesi gerektiğini söylüyor.

Kontrol Çizgisi’nin iki tarafındaki Keşmirliler’in birbirleriyle diyalog kurması, aralarında daha fazla ekonomik ve kültürel bağ oluşturmaları gerekiyor.

Deşmuk, iki komşu ülkenin bu konuda çözüme ulaşması için, Kontrol Çizgisi boyunca insani ilişkilerin arttırılması gerektiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG