Erişilebilirlik

20 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Wall Street Journal Ergenekon soruşturmasının Türkiye’de bir bölünmeye neden olduğunu yazıyor. Nicholas Birch imzalı haberde, soruşturmanın sonucunun laik demokrasinin geleceğini etkileyeceği vurgulanıyor.

"Ülkedeki laiklerin önemli bir kısmı, Ergenekon soruşturmasını, hükümetin, başta ordu olmak üzere laik muhalefeti sindirme çabası olarak görüyor. Hükümet ise bu iddiaya karşı çıkıyor. Karşıt kesim ise, tutuklamaları ve açılan davaları, Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülkenin tam demokrasi yönünde attığı adımlar olarak tanımlıyor. Ordu, Ergenekon’la bağlantılı olduğu iddiasını yalanlıyor. Türkiye’de devlet kurumları arasında çatışma artarken, Ergenekon davasını gerçek bir demokratikleşme için gerekli görenler bile, ülkeye getireceği yararın yanı sıra, yargıyı siyasallaştırarak zarar da vermesinden endişe ediyor."

New York Times Obama yönetiminin oluşturmaya çalıştığı tüketicileri koruma kurumuna yönelik muhalefete dikkat çekiyor. Gazete, bu kuruma bankacılık sektörünün yanı sıra bankacılık denetleme kurumlarının da karşı çıktığını hatırlatıyor.

"Tüketicilerin korunması, denetleme camiasının istemediği bir üvey evlat konumunda. Mevcut durumda tüketicilerin korunmasıyla ilgili 20 ayrı mevzuat ve yedi ayrı kurum var. Beyaz Saray’ın önerdiği tüketicileri koruma kurumu ise, bütün bu farklı yetki ve işlevleri tek çatı altında toplayacak. Bütün bankaları, kredi kartı veren kurumları ve kredi açan kuruluşları denetleyebilecek. Dolayısıyla bankalar ve Kongre’deki adamları haklı olarak böyle bir kurum oluşturulmasından korkuyor. Bu tasarının Kongreden içi boşaltılmadan geçmesi için yönetimin çok ciddi bir mücadele vermesi gerekecek."

Washington Post İsviçre bankası UBS’in vergi kaçırdığı sanılan 52 bin Amerikalı’nın ismini açıklamamakta direndiğini belirtiyor. Gazete, İsviçre ile Amerika’nın bu konuda bir çözüm yolu bulması gerektiğini vurguluyor.

"İsviçre’nin bu konuda adım atması gerekiyor. Gizliliğiyle ünlü bankacılık sektörü, 20. yüzyılda İsviçre’ye büyük bir refah sağladı. Ancak bu sektör, İsviçre’nin bağlantısız olması sayesinde bütün dünyaya meydan okuyabildiği bir dönemin ürünüydü. Şimdi ise İsviçre, OECD’nin vergi kaçakçılığı cenneti olan ülkeler listesinde gri renkle işaretlenmiş durumda. Eğer İsviçre, Amerika ile iyi ilişkiler yerine anlamsız bir biçimde bankacılık sektörünün gizliliği konusunda ısrar ederse, Obama yönetimi İsviçre’ye bir bedel ödetmekten çekinmemelidir."

Washington Times KKTC Washington Bürosu ikinci sekreteri Buket Kop’un bir mektubuna yer veriyor. Kop, mektubunda Kıbrıs’ta çözümsüzlükten dolayı Türkiye’yi suçlayan bir makaleye yanıt veriyor.

"Eğer Kıbrıslı Rumlar, 2004 Nisan’ında Birleşmiş Milletler’in desteklediği çözüm planını % 76 gibi bir çoğunlukla reddetmek yerine kabul etmiş olsaydı, Kıbrıs bugün birleşmiş olacaktı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, bu referandumun sonucunu büyük bir hayal kırıklığı olarak tanımlamıştı. Rum yönetiminin eski dışişleri bakanı Nikos Rolandis bile Rum tarafının çözüm önerisini reddetmesinin neden olduğu 15 sorunu sıralamıştı. Rumlar başkalarını suçlamak yerine, Kıbrıs’ta kapsamlı ve adil bir çözüme ulaşılması için gerekli ciddiyet ve kararlılığı göstermelidir."

XS
SM
MD
LG