Erişilebilirlik

15 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Doğu Türkistan’daki olayların Ankara ile Pekin arasında gerginliğe neden olduğunu belirtiyor. Gazete, başbakan Erdoğan’ın “soykırım” ifadesine Çin’in sert tepki gösterdiğini belirtiyor:

"Ankara’nın Pekin’le ticari ve diplomatik ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını hatırlatan uzmanlar, Çin’e yönelik eleştirilerin ters tepebileceği uyarısında bulunuyor. Çin hükümeti, Ankara’dan gelen tepkilere karşı harekete geçmiş durumda. Devletin gazetesi China Daily, Erdoğan’ın açıklamalarını Çin’in içişlerine karışmak olarak tanımladı ve sözlerini geri almasını istedi. Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Türk dışişleri bakanı ile yaptığı telefon görüşmesinde Şincan’daki olaylardan aşırı düşünceleri, ayrılıkçılığı ve terörizmi sorumlu tuttu. Kendi içinde hem aşırı İslamcılardan hem de ayrılıkçı Kürtlerden kaynaklı terör ve şiddet olayları ile mücadele eden Türkiye açısından, bunlar boş sözler değil."

Los Angeles Times ise Türkiye’nin Uygur Türklerine verdiği desteği daha farklı yorumluyor. Gazetedeki yorumda, Başbakan Erdoğan’ın Doğu Türkistan çıkışı ile Gazze konusundaki tavrının uyumlu olduğu kaydediliyor.

"Başbakan Erdoğan, İsrail’in Gazze’deki uygulamalarına tepki göstererek İslam aleminde büyük takdir toplamıştı. Şimdi, benzer bir tavrı Şincan konusunda da gösteriyor. Türkler, Uygurlara destek verirken, kendisini İslam aleminin lideri olarak gören İran ise gelişmelere sessiz kalıyor; hatta Uygurları Amerikan çıkarlarına hizmet etmekle suçluyor. Erdoğan, bu tavrıyla Orta Asya’daki Türki cumhuriyetlere de sıcak bir mesaj göndermeyi amaçlıyor olabilir. Yeni imzalanan Nabucco doğalgaz hattı projesi, Orta Asya’daki enerji kaynaklarını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımayı amaçlıyor."

New York Times ekonomi cephesinde işlerin hala kötü gittiğini kaydediyor. Gazete, Obama yönetimine “Harekete geçmek için ne bekliyorsunuz?” sorusunu yöneltiyor.

"Elbette ekonomiyi canlandırma paketi, konut kredilerine uygulanan teşvikler ve banka kurtarma operasyonları gibi uygulamaların sonuçlarını görebilmek için biraz daha zamana ihtiyaç var. Ancak, işsizlik rakamları ve ekonomik göstergeler, bu politikaların oluşturulduğu döneme göre daha da kötüye gitmiş durumda. Dolayısıyla federal hükümetin daha fazla desteği kaçınılmaz görünüyor. Eğer Obama yönetiminin bekle-gör politikası kısa vadeli bir taktik değilse, ortada çok ciddi bir hesap hatası var demektir. Daha kapsamlı bir müdahale bir zorunluluktur. Obama yönetimi bu mücadeleden kaçınmak yerine, bu savaştan galip çıkmaya çalışmalıdır."

USA Today Başkan Obama’nın Anayasa Mahkemesi’ne aday gösterdiği ilk Latin kökenli yargıç Sonia Sotomayor’a yöneltilen eleştirilere karşı çıkıyor. Gazete, Sotomayor’un mahkeme salonundaki tavırlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

"Sotomayor’un 2001 yılında yaptığı bir konuşmada kullandığı ifade, Latin yargıcın Anayasa Mahkemesi üyeliği konusunda en fazla tartışılan konu oldu. Sotomayor, o konuşmasında Latin kökenli bir kadın yargıcın, beyaz bir erkek yargıca göre muhtemelen daha doğru kararlar verebileceğini söylemişti. Ancak Sotomayor, Senato’daki onaylama oturumunda, herhangi bir etnik grup, ırk veya cinsiyete ait olmanın bir avantaj getirmediğini söyledi. Sotomayor’un 17 yıllık meslek hayatı göz önüne alındığında, Anayasa Mahkemesi’nde de daha farklı davranması beklenmemeli. Dolayısıyla Sotomayor’un Anayasa Mahkemesi üyeliğinin onaylanması, yıllar önce yaptığı ve şimdi reddettiği bir açıklamaya değil, mesleki kariyerindeki tutumuna göre değerlendirilmelidir."

XS
SM
MD
LG