Erişilebilirlik

NATO Eski Başkomutanından 'Yeniden Yapılanma' Çağrısı


NATO eski başkomutanı Orgeneral John Craddock ittifakın yapısında önemli değişiklikler yapılması çağrısında bulundu. NATO’daki görevinden geçtiğimiz haftalarda ayrılan Orgeneral Craddock siyasi liderlerin talep ettikleri operasyonların gerçekleştirilmesi için daha fazla kaynak aktarmaları gerektiğini belirtti.

Orgeneral Craddock NATO liderlerinin ya isteklerini azaltmaları ya da ittifaka daha fazla kaynak ayırmaları gerektiğini söyledi. Craddock üç yıllık görev süresi boyunca Kuzey Atlantik Konseyi liderlerinin bir oybirliği ile karar almada zorluk yaşamadıklarını ancak sorunun daha sonra başladığını bildirdi.

Craddock,” Operasyon kararı alındıktan sonra ikinci adım gerekli kuvvetleri hazırlamaktır. Biz bu konuda bir kuvvet oluşturma toplantısı düzenleriz. Ama bizden kuvvet hazırlamamızı isteyen NATO ülkeleri gerekli asker ve kaynak ayırmakta çekimser kalırlar,” şeklinde konuştu.

General Craddock, NATO’nun Afganistan’da üç yıl önce üstlendiği güvenlik operasyonlarını gereken kuvvetin yarısı kadar bir kuvvetle gerçekleştirdiğini belirtti.

Craddock ayrıca NATO’nun Somali açıklarında korsanlarla mücadele çabalarını artırma kararı verdiğini ancak bu karara uygun olarak gerekli kuvvet arttırımının yapılmadığını söyledi.

Craddock, NATO gelecek yılki zirvede onaylanacak yeni bir stratejik kavram üzerinde çalışırken liderlerden bu kavramı gerçeğe dönüştürecek gerekli değişiklikleri de istedi.

General Cradock, “Yeni kavram şu olmalı: askeri kuvvetler gerekli kaynaklar sağlanmadan göreve başlamamalı. Kaynaklar sağlanmazsa, askeri kuvvetler göreve başlama yerine alternatif eylem planları önermeli” şeklinde konuştu

General Craddock birçok NATO üyesi ülkenin askeri operasyonlara tümüyle katılmadığını belirtti.

Craddock bu ülkeleri, ellerinde imkan olmayanlar ve imkan olduğu halde bir şey yapmayanlar olarak iki kategoriye ayırıyor. General Cradock’a göre üye ülkelerin çekimser kalmalarını çeşitli nedenleri var. Craddock bunları asker kaybı riski, dış askeri operasyonların pahalıya malolması, askeri operasyonların halk tarafından desteklenmemesi ve Avrupa’daki koalisyon hükümetlerin siyasi zayıflığı olarak sıralıyor.

Craddock NATO’nun, üyelerine para ve ortak malzeme sağlayarak dış operasyonlara katılmayı kolaylaştırması gerektiğini de söyledi.

General Craddock” NATO nereye ve ne kadar odaklanmak istediğine karar vermeli. Böyle yapılırsa askeri katkılarla ilgili kısıtlamalar baştan bilinmiş olur. Şu anda 73 bin NATO askeri dış operasyonlarda görevli. Kuvvet havuzumuz su birikintisine dönüştü. Üye ülkeler ya daha fazla katkıda bulunmalı ya da baştan hesaplı davranmalı” şeklinde konuştu.

Orgeneral Craddock NATO’nun kendi ” tutkularıyla” , üyelerinin “siyasi iradelerinin “ çatıştığını ve bu iki çatışan unsurun bağdaştırılması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG