Erişilebilirlik

Srebreniça Katliamında Ölenler Anıldı


Srebreniça katliamında ölenler bugün düzenlenen bir törenle anıldı.

Bosna Hersek'in Srebreniça kentinde yaşanan katliamın 14’üncü yıl dönümünde, yapılan törene binlerce kişi katıldı. Anma etkinliklerinde, kimlikleri yeni teşhis edilen ve katliam sırasında yaşları 14 ila 75 arasında değişen 534 kişinin cenazeleri de dini törenle toprağa verildi.

Potaçari Anıt Mezarlığı’nın açıldığı 2003'ten bu yana bölgedeki 70 mezardan çıkarılan yaklaşık 3 bin 200 kişinin kalıntıları bu alana defnedildi.

Katliam, BM’nin Srebreniça’yı siviller için güvenilir bölge ilan etmesinin ardından Sırplar tarafından yapıldı. Hollanda askerlerinin kontrolündeki Srebreniça’yı ele geçiren Sırplar bir hafta süren katliamlarda yetişkin erkek ve erkek çocukların da bulunduğu 8 bin kadar Boşnak öldürülmüştü.

Katliam, Avrupa kıtasında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük trajedi olarak nitelendiriliyor.

Katliamı yönlendirenlerden Sıpr lider Radovan Karaciç, 13 yıl firari yaşadıktan sonra geçen Temmuz ayında yakalanmıştı. Karaciç, suçsuz olduğunu söylüyor.

Eski lideri yargılayan BM mahkemesi, Karaciç’in hakkındaki savaş suçlarının düşürülmesi yolundaki başvurusunu Çarşamba günü reddetti.

Katliamı diğer sorumlusu olarak suçlanan eski Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç, ise hâlâ yakalanabilmiş değil.

XS
SM
MD
LG