Erişilebilirlik

Kongre Üyelerinden Uygur Girişimi


Amerikan Kongresi’nin iki üyesi meslektaşlarından ve Obama yönetiminden Uygurlara uyguladığı baskıcı politikalar nedeniyle Çin hükümetini kınamalarını istedi.

Temsilciler Meclisi üyeleri William Delahunt ve Dana Rohrabacher, bu amaçla hazırladıkları tasarıyı Cuma günü Kongre’ye sundu. Tasarıda Çin hükümetine gösteriler sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılması ve barışçı gösterilere katılanlara idam cezası verilmemesi çağrıları da yapılıyor.

Dün ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki kongre üyesinden Demokrat Willima Delahunt Uygurların Çin’de büyük baskı ve zulüm gördüklerini söyledi. Cumhuriyetçi üye Dana Rohrabacher da Çin’deki komünist rejimin Uygurlara haksız biçimde terörist muamelesi yaptığını kaydetti.

Aynı toplantıya katılan Dünya Uygur Konseyi Başkanı Rabiya Kadir de şiddete karşı olduğunu söyledi, ve protesto gösterilerini, Çin hükümetinin iddia ettiği gibi, kendisinin kışkırtmadığını belirtti.

Çin hükümeti dün Urumçi'de, yeni çatışmaları önlemek için camilerde Cuma namazı kılınmasını yasakladı.

Camilere kapanma emri verilmesine rağmen bazılarının önünde büyük kalabalıklar oluşunca ibadete izin verildi.

Beyaz Cami önünde cuma namazı sonrası gösteri yapan bazı Uygurlara polis müdahale etti.
Geçen Cumartesi günü bölgenin başkenti Urumçi’de meydana gelen olaylarda 156 kişi ölmüş yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Ayaklanmanın sürgündeki Uygurlar tarafından planlandığını öne süren Pekin hükümeti, iç işi olduğu gerekçesiyle, Türkiye’nin olayların BM Güvenlik Konseyinde ele alınması çağrısını reddetti.

XS
SM
MD
LG