Erişilebilirlik

Kaçak Göçmenler Türkiye'nin Başını Ağrıtıyor


Yazın gelmesiyle birlikte Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçak göçmenlerin sayısı da artıyor. Bu, Avrupa’ya girmeye çalışanlar için transit ülke durumundaki Türkiye’de ciddi bir sorun yaratıyor. Kaçak göçmenler konusunda büyük bir sorunla karşı karşıya bulunan Yunanistan, Türkiye’yi, sorunu çözmek için yeterli çaba göstermemekle suçluyor.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa mahallesindeki merkeze, kamyonla, Yunanistan’ın sınır dışı ettiği kaçak göçmenlerden bir grup daha getirildi. Bu merkezde sayıları birkaç yüzü bulan kaçak göçmenler kalıyor. Sadun Mahmut gibi Avrupa’ya girebilmek için çok büyük zorluklara katlanmış fakat başarılı olamamış.

Irak’tan Yunanistan’a gidebilmek için insan ticareti yapanlara yedi bin dolar ödeyen Sadun Mahmut dağlarda on gün geçirdikten sonra Yunanistan’a gitmeyi başardığını, ancak Yunan makamları tarafından Türkiye’ye geri gönderildiğini söyledi. Mühendis olduğunu kaydeden Sadun Mahmut, tek amacının güvenli bir yerde yaşamak istediğini belirtti.

Bu merkezdeki kaçak göçmenlerin hiçbiri Türkiye’de olmayı istememiş. Yunanistan’ın yakalayıp gönderdiği her yeni göçmen, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ait bir problemin bedelini ödediği yolundaki inancı biraz daha pekiştiriyor.

Atina ile Ankara arasında 2002 yılında imzalanan anlaşma, Yunanistan’ın Türkiye üzerinden gelen kaçak göçmenleri yakalayıp iade etmesini ve Türkiye’nin de bu insanları kabul etmesini öngörüyordu. Türk güvenlik kuvvetlerinin son zamanlarda geri gönderilen göçmenleri kabul etmediği yolunda haberler bulunuyor. Yunanistan dışişleri bakanı da bir süre önce, Türkiye’yi, kaçak göçmenliği durdurma yolundaki taahhüdüne uymamakla suçladı. Avrupa Birliği de Türkiye’yi kaçak göçmenlerin kaldığı kamplardaki koşulları düzeltmemekle eleştirdi.

Kaçak göçmenler konusunda çalışan Koç Üniversitesi uzmanlarından Ahmet İçduygu tüm tarafların düzeltmesi gereken sorunların bulunduğunu belirtti:

Bu sorunla mücadele için Türkiye’nin paraya ihtiyacı var. Amerika kendi sınırlarını kontrol altında tutabilmek için yılda 5 buçuk milyar dolar harcıyor. Bu sorunla mücadele için Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye gelen bir para yok. Sadece sınırlı birkaç eğitim projesi yürütülüyor. İnsan ticaretiyle mücadele alanında birkaç karakolda çalışan polis ve jandarma için de ek tahsisat yok.

Uzman bu sebeplerden ötürü kaçak göçmenleri yakalamak için etkili bir çalışmanın yapılamadığını söylüyor.

Avrupa Birliği Adalet yetkilisi Jacque Barrot Türkiye’yi, Avrupa’ya göçmen geçişin durdurmaya ikna için, Avrupa Birliği’nin elinden geleni yapacağını söyledi. Barrot bunun için Türkiye’ye maddi yardım vaadinde de bulundu, ancak miktar ve zaman belirtmedi.

Brüksel ayrıca yakalanan kaçak göçmenlere yapılan muameleyi de yetersiz görüyor. Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye komisyonu üyelerinden Richard Howitt geçenlerde İstanbul yakınındaki bir göçmen merkezini ziyaret ettiğini ve gördüklerinden büyük şaşkınlık duyduğunu söyledi.

Kaçak göçmen merkezi çok kalabalıktı. İnsanlar en temel yaşama koşullarından bile mahrumdu. Televizyon yoktu, insanlar dışarıyla temas ettirilmiyordu. Gerçekten koşullar çok kötüydü. Yatakhanelerin birinde yatanlar hareket bile etmiyordu. Ağır hasta oldukları açıkça belli oluyordu. Kaçak göçmenler doktor olmadığını ve ilaç alamadıklarını söyledi. Biz bu durumun mutlaka değişmesi gerektiğini söyledik.

Gaziosmanpaşa’daki kaçak göçmen merkezindeki koşullar ise, biraz daha iyi gözüküyor. Burada aşırı bir kalabalık olmadığı gibi, göçmenler bir miktar televizyon seyredebiliyor, bazıları çalışabiliyor. Buradaki yetkililer de Türkiye’nin zengin bir ülke olmadığına işaret ederek, sadece geçiş ülkesi olan Türkiye’ye, zengin Avrupa ülkelerinin sorumlulukla hareket ederek yardımcı olması gerektiğine işaret ediyor.

Gözlemciler ise bu çağrıların Brüksel’de ses getirmeyeceğini düşünüyor.

Kaçak göçmenleri daha sıkı takip etmesi için yapılan çağrılar ve bütçe sıkıntıları yüzünden, Türk güvenlik kuvvetlerini, sıkıntılı günler bekliyor.

XS
SM
MD
LG