Erişilebilirlik

Kalifiye Almanlar İsviçre'ye Kaçıyor


Küresel ekonomik kriz, Almanya ile Avrupa’nın zenginlik merkezi İsviçre’in arasını açtı. Nedeni ise ülkede yaşayan Alman göçmenlerin sayısının artması.

Almanya’daki düşük doğum oranı ve giderek yaşlanan nüfus ülkenin demografik tablosunu gittikçe karartıyor. Bunun sonuçlarından biri de önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenen kalifiye eleman açığı. Ekonomik kriz döneminde artan işsizlik nedeniyle pek çok insan da durumu daha sağlam olan ülkelere göçü bir çözüm olarak görüyor. Özellikle tıp ve kimya gibi alanlarda kalifiye Almanların son dönemde göç ettiği ülke ise komşu İsviçre. Ancak İsviçre’de yaşayan Almanların sayısının hızla artması ve burada yüksek maaşlı kalifiye işyerlerinde tercih edilir duruma gelmeleri, İsviçre’de Almanların göçünü engelleyici önlem arayışı başlattı. İstatistiklere göre İsviçre’de yaşanan Almanların nüfusu 250 bin civarında, yani halkın yüzde 15’i Alman pasaportu taşıyor. Almanya’da doktor ve bankacılar arasında yapılan kamuoyu araştırmalarında, İsviçre’de iş bulsam giderim diyenlerin oranının yüzde 40’ı aşması bu ülkeye olan ilginin bir kanıtı. Hayat standartı daha yüksek olan ve ekonomik krizden az etkilenen İsviçre, yüksek maaşları ve yakn olması nedeni ile kalifiye Almanlar için cazibe merkezi. Kamuoyu ve basında Almanlara karşı oluşan tepkileri değerlendiren İsviçre hükümeti şimdi Almanların göçünü sınırlamak için çözüm arıyor. İsviçre Türk Toplumu Başkanı Kahraman Tunaboylu, Almanların ülkeye eskisi gibi elini kolunu sallayarak göç etmesine ve çalışmasına karşı olanların sesinin yükseldiğini aktarıyor.

Gelen haberlere göre, İsviçre hükümeti önümüzdeki haftalarda göçmenliği sınırlama ve denetleme yasası çıkarmayı planlıyor. Ancak AB ile İsviçre arasında imzalanan anlaşmalara göre, ülke Almanya’dan gelecek kalifiye işçileri kendi çalışanları ile eş tutmak zorunda. Ancak ülke göçün yılda yüzde 10’luk kotayı aşmasını neden göstererek, kapıları Almanlara biraz olsun kapama şansına sahip. Berlin’deki yorumlarda ise, İsviçre’den gelen sert seslerin geçen İlkbahar aylarında gerilen Alman-İsviçre ilişkilerinin yankıları olduğu belirtiliyor. Almanya ekonomik krizle bağlantılı vergi kaçıran vatandaşlarının peşine düşmüş, Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrück’ün İsviçre`yi vergi kaçakçılarını kollamakla suçlaması sonrasında, iki ülke arasında söz düellosu yaşanmıştı. Almanyalı Türkler ise, İsviçre’nin Almanya’dan göçmen akımını durdurma girişimlerini biraz olsun tebessümle izliyor ve Türklerin Almanya’ya göçünü sınırlandırmak amacıyla çeşitli yasalar çıkaran Almanların şimdi aynı kaderi paylaştıklarını düşünüyorlar.

XS
SM
MD
LG