Erişilebilirlik

El Kaide Fransa'yı Tehdit Etti


Fransa Cumhurbaşkanı’nın ‘Kara çarşaf Fransa’ya hoş gelmedi’ sözleri ve parlamentoda çarşafı yasaklama girişimleri yüzünden El Kaide, Fransa’yı tehdit etti. Meclis komisyonu ise, dün ilk toplantısını yaparak altı ay sürecek çalışmalarına başladı.

Daha önce türbanı okullarda yasaklayan Fransa şimdide burka adı verilen ve gözleri dahi kapatan kara çarşafı yasaklama girişimleri nedeniyle El Kaide örgütünün hedefi oldu. Amerika’daki SITE adlı Uluslararası Terörist Oluşumları İzleme Sitesi, El Kaide’nin Fas biriminin, Fransa’dan “intikam” almaya yemin ettiklerini duyurdu. El Kaide mensupları, forum sitesinde “kız kardeşlerimizin ve kızlarımızın onurunu korumak için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “Burka Fransa’ya hoş gelmedi” sözleri nedeniyle Fransa’nın hesap vereceğini belirtti. El Kaide’nin Fas yöneticisi, “Biz mücahitler bu yapılan adaletsizlik ve provokasyona karşı sessiz kalmayacağız. Bütün müslümanları Fransa’dan intikam almaya çağırıyoruz” dedi.

Bu arada Le Figaro gazetesinde yayınlanan bir rapor da, Fransa’nın Lyon kentinin en hassas banliyösü Venissiuex’de yapılan bir röportaja yer verdi. Roportajda banliyöde oturanların her geçen gün kentte karaçarşaf takan kadınların sayısının arttığı belirtiliyor ve yerel halkın “Burası artık kara çarşaf memleketi” şikayetlerine yer veriyor. Burka’ya karşı önerge veren Komünist milletvekili Andre Gerin’in belediye başkanlığını yaptığı kentte, son dönemlerde burka giyen kadın sayısında artış olduğu belirtiliyor. Gerin, “Kara çarşaf burada yaşananların yanında sadece buz dağının görünen ucu. Bazı mahallelerde bütün kadın erkek ilişkileri kontrol altında. Entegristler burada gerçekten tehdit eden seviyedeler,” dedi.

Vénissieux kentinde müslüman halkın sayısı hristiyanlardan daha fazla. Hergün kadın erkek ilişkileri ve idari işlemler nedeniyle idari makamlarla sorunlar yaşanıyor. Röportajda, Sosyal konutlarının yanına yerleştirdikleri Bungalow dua salonuna giden gençlerin, “Şeytan ruhunu ele geçirmemişse, bir kadın bir erkekle yan yana olamaz,” sözlerinin altı çiziliyor. Röportaja göre, kız çocuklarına erkek kardeşleri her yerde eşlik ediyorlar. Belediye’de işlem yaptırmak isteyen kara çarşaflı mahalle sakinleriyle başı açık fotoğraf talebi nedeniyle ya da nikah törenlerinde hergün tartışma yaşanıyor. Yerel yöneticiler entegrizm yani radikal İslam tartışmasının kara çarşafı da aşan ciddi bir sorun olduğunu dile getiriyorlar. Entegristlerin Fransa’nın bütün sosyal olanaklarından yararlanıp, batı nefreti aşıladıklarını anlatan bir islami yönetici ise yine gerçek bir dini eğitimle bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor.

Ancak tartışmalar burka komisyonunun kurulmasını engellemedi. Meclis bünyesinde kurulan Burka Komisyonu bugün ilk toplantısını yaparak 6 ay sürecek çalışmalarına remen başladı. Komisyon başkanlığına, kuruluş önergesini veren Komünist Parti Milletvekili Andre Gerin getirildi. Komisyonun raportörlüğünü ise iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) vekili Eric Raoult yapacak. Komisyonda 17’si iktidar partisi UMP, 11’i ana muhalefet Sosyalist Parti, dört de diğer partilere mensup olmak üzere 32 milletvekili görev aldı. Milletvekiileri arasında daha önce bu alanda bakanlık yapan Nicole Ameline, François Baroin, Françoise Hostalier ve Jean Glavany gibi isimler yer alıyor.

XS
SM
MD
LG