Erişilebilirlik

Sekizler Grubu İran'ı Eleştirdi


Sekizler Grubu Dışişleri Bakanları, İran’da seçim sonrası çıkan şiddet olaylarına son verilmesi çağrısında bulundu.

İtalya’nın Trieste’de kentinde düzenlenen toplantıdan sonra yayınlanan ortak bildiride İran’dan temel insan haklarına saygı göstermesi de istendi.

Trieste’de üç günlük toplantının ilk gününde İran’daki gelişmeler değerlendirildi. Özellikle protesto gösterileri üzerinde duran Bakanlar, yetkililerin şiddete başvurmasını kınadı. Gün sonunda yayınlanan ortak bildiride, Tahran hükümetinden, temel insan haklarına saygı göstermesini istendi. Bildiride, İranlı yetkililere halkın toplanma ve ifade özgürlüğünün sınırlanmaması çağrısı da yapılıyor.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Sekizler Grubu ülkelerinin İran’da son haftalardaki olaylardan çok kaygı duyduklarını söyledi:

İtalya Dışişleri Bakanı, İran güvenlik kuvvetlerinin şiddete son vermesi gerektiğini vurgulayarak “Sekizler Grubu olarak şiddet kurbanlarıyla dayanışma içindeyiz” dedi. Bildiride Tahran hükümetine seçim sonuçlarıyla ilgili anlaşmazlığa barışçı bir çözüm yolu bulması da öneriliyor.

Toplantıda İngiltere Dışişleri Bakanı David Millband da konuştu. Bakan,İranlıların kendi hükümetini seçme hakkı olduğunu ancak hükümetinden de vatandaşlarının haklarını korumakla yükümlü olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı, mevcut güvensizliğin İran’la Batı arasında değil, İran’da, hükümetle seçmenler arasında olduğunu ileri sürdü. Bakan, Tahran hükümetinin, seçim sonuçlarına itiraz edenler ve gösteri yapanların batı ülkelerinin casusu oldukları yolundaki suçlamasının asılsız olduğunu da vurguladı.

Sekizler Grubu Dışişleri Bakanlarının Trieste toplantısında, nükleer silahların yayılmasını önleme çabaları, Somali açıklarındaki korsanlık olayları, Kore Yarımadasındaki gerginlik ve Ortadoğu barış süreci üzerinde de duruldu. Bakanlar, Kuzey Kore’yi nükleer denemeler yaptığı için kınadı ve Pyong Yang hükümetine altılı görüşmelere tekrar katılması çağrısında bulundu. Pyong Yang hükümeti, Çin, Rusya, Amerika,ve Joponya’yla iki Kore’nin katıldığı görüşmelerden çekilmişti.
İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Bakanların Ortadoğu konusunda görüş birliğine vardığını da açıkladı.

Franco Frattini, İsrail ve Filistinliler arasında önce güven artırıcı önlemler alınması gerektiğini, nihai çözümün ise iki ayrı devlet olduğunu söyledi. Bakan, İsrail hükümetinden, işgali altındaki topraklarda kolonileşme çabalarına son vermesini; Filistinlilerden ise şiddet eylemlerinden vazgeçmelerini istedi.

Toplantıya Pakistan ve Afganistan’dan da Bakanlar davet edildi. İki ülkenin Bakanları, G8 ülkelerine, bölgedeki sorunlarla uyuşturucu ticareti ve kaçakçılığı hakkında bilgi verecek. Bu konuyla ilgili olarak Trieste toplantısına İran da davet edilmişti. Ancak seçim sonuçlarının protesto edildiği gösterilerde birçok kişinin öldürülmesi üzerine davet geri çekildi.

XS
SM
MD
LG