Erişilebilirlik

Amerika Manas Hava Üssünü Kullanmaya Devam Edecek


Amerika’nın Kırgızistan’daki Manas hava üssünü kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Kırgızistan, üssün kullanımı konusunda iki ülkenin anlaşmaya vardığını duyurdu.

Amerika, Manas üssünü Afganistan’a malzeme nakletmek için kullanıyor. Bir Kırgız parlamento komisyonunun onayladığı anlaşma uyarınca, Amerika üssün kullanımı için üç kat daha fazla kira ödeyecek.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kadirbek Sarbayev, Amerika’nın üssün kullanımı için kendilerine her yıl 60 milyon dolar kira ödeneceğini söyledi. Önceki kira 17 buçuk milyon dolardı. Sarbayev Amerika’nın ayrıca, kendilerine havaalanının onarımı için 36 milyon, yeni radar sistemleri için 30 milyon, ekonomik kalkınma ve uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele için de 40 milyon dolar daha vereceğini açıkladı.

Kırgızistan Meclisi’nin Amerikan askerlerini Manas’taki hava üssünden çıkarma kararı almasının üstünden dört ay geçtikten sonra üssün kullanımı konusunda iki ülkenin anlaşmaya vardığı açıklandı.

Kırgız Dışişleri Bakanı Kadirbek Sarbayev, kararla, NATO’nun Afganistan’ın güneyindeki operasyonlarına destek verilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Sarbayev, Kırgız Hükümeti’nin Manas üssünün bir geçiş üssü olarak kullanılması yönünde karara vardığını böylece Afganistan’daki uluslar arası gücün destekleneceğini belirtti.

Ancak, anlaşma Amerika’nın tesisi tam teşekküllü bir hava üssü olarak kullanma planlarını karşılamıyor. Amerika, üsten sadece askeri olmayan malzeme naklini yapabilecek.

Şubat ayında Kırgız Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Rusya’dan 3 milyar dolarlık yardım alınmasının ardından üssün kapatılacağını açıklamıştı. Ancak Bakiyev, kararın Rusya’yla ilişkili olduğu iddialarını reddediyordu.

Kırgız Dışişleri Bakanı Sarbayev, Amerikan hava üssünün kapatılma kararının ekonomik nedenli olduğunu söyledi.

Sarbayev, Amerika’nın üssün kullanımı için kendilerine her yıl 60 milyon dolar kira ödeyeceğini söyledi. Önceki kira 17 buçuk milyon dolardı. Sarbayev Amerika’nın ayrıca, Kırgızistan’a, havaalanının onarımı için 36 milyon, yeni radar sistemleri için 30 milyon, ekonomik kalkınma ve uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele için de 40 milyon dolar daha vereceğini açıkladı.

Üsten her ay 15 bin kadar asker ve 500 ton kargo geçiyor. Üs, aynı zamanda uçakların yakıt ikmali için de kullanılıyor.

Üzerinde anlaşmaya varılan metnin uygulamaya konması için Kırgız meclisince onaylanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG