Erişilebilirlik

ABD’li Kadın Askerler Film Oldu


Yeni bir belgesel Amerikan Ordusu’nda görev yapan kadınları anlatıyor. “Ordudaki Kadınlar: İstekli, Çalışkan ve Önemli” başlıklı belgeselde Irak ve Afganistan savaşlarında kadın askerlerin oynadığı rol üzerinde duruluyor.

Kadınların ordudaki görevi genellikle pek önemsenmiyor. Belgesel yapımcısı Susan Sherwood, filminde, kadın askerlerin öyküsünü anlatıyor: Sherwood ”Orduda görev yapan kadınlar,yaptıkları işten gurur duyuyorlar. Amerika’ya hizmet etmekten memnunlar,” diyor. Sherwood’un “Ordudaki Kadınlar: İstekli, Çalışkan ve Önemli” adlı filmi, kadın askerlerin Irak ve Afganistan savaşlarında oynadıkları rolü de ele alıyor. Sherwood “Bu kadınlar, olağanüstü. İşlerini iyi biliyorlar, yetenekliler ve yaptıkları işle gurur duyuyorlar,” diyor.

20. yüzyıldan önce kadınlar, orduya resmen alınmıyor, sadece gönüllü olarak aşçılık, hemşirelik yapıyor, çamaşır yıkıyordu. Muharebeye katılan az sayıdaki kadın bunu erkek kılığına girerek yapıyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndaysa kadınlar, çoğunlukla hemşire ya da sekreter olarak görev yaptı.

Bugünse Amerikan Ordusu’nda 200 bin kadın görev yapıyor. Piyade alayında, zırhlı ya da özel harekat birliklerinde yer alamamakla birlikte kadınlar askeri inzibat olarak görev yapıyor, askeri araç kullanabiliyor. Belgeselde kadın askerlerin nesiller boyu verdikleri hizmetler sergileniyor.

Filmi izleyen emekli tümgeneral Jeanne Holm, İkinci Dünya Savaşı’nda orduya katılmış. Holm, tümgeneral rütbesine erişen ilk kadın asker. Holm “Orduya katılmayı, savaş zamanında ülkemize hizmet etmek için bir fırsat olarak gördük. Herkes, yapılması gereken görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için son derece istekliydi,” diyor.

Vernice Armour, 2001’de, ilk siyah kadın savaş pilotu ünvanını almış. Armour, askeri pilotluğun aslında kadınlar için çok yeni olduğunu söylüyor. Armour “Anneannem bana sahip olmaya değer herşey için mücadele etmek gerektiğini söylerdi,” diyor.

General Wilma Vaught ise Amerikan ordusunun önemli kadın subaylarından biri. Vaught, Arlington Askeri Mezarlığı’ndaki kadın askerler anıtının oluşturulmasına da ön ayak olmuş. Vaught “Kadınlar orduda ilerlemeye devam edecek. Dört yıldızlı kadın generallerimiz olacak. Daha çok büyük işler başaracağız,” diyor.

Vaught, Amerika’da bir kadının başkumandan seçileceği, bir başka deyişle başkan olacağı günü heyecanla beklediğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG