Erişilebilirlik

İran'daki Gelişmeler ve Obama'nın Seçenekleri


Tahran’da protesto gösterileri devam ediyor. Başkan Obama, göstericilere şiddet uygulanmasından rahatsız olduğunu söyledi. Ancak İran’la diyalog kurma konunda kararlı olduğunu söyleyen Barack Obama, İran’daki siyasi anlaşmazlıkların İranlılar tarafından çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Obama İran konusunda şöyle konuşmuştu: “Amerika İran ilişkilerinin geçmişine bakarak, Amerika veya başkanının İran’daki seçimlere karıştığı izlenimi doğmasının yapıcı olmayacağını biliyoruz.”

Mahmud Ahmedinejad’ın kazandığı tartışmalı seçimler, İran’da 1979 İslam Devrimi’nden bu yana görülen en büyük kitle gösterilerinin başlamasına neden oldu. Anayasayı Koruma Konseyi seçimlere hile karıştırıldığı iddialarını inceliyor.

Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü John McCain, İran seçimleri konusunda daha sert bir çıkışta bulunmadığı için Başkan Obama’yı eleştirdi.

Jane’s Information Group Ortadoğu uzmanı Alex Vatanka, Obama yönetiminin daha net bir tutum sergilemeden önce ‘bekle -gör’ politikası izlediğini ve Obama’nın gerçekçi davrandığını söylüyor: “Obama yönetimi Tahran’daki rejimin gerçeklerini son derece iyi anlıyor.”

Uzmanlara göre – cumhurbaşkanlığına yeniden Ahmedinejad da seçilse – İran’ın iç ve dış politikasını dini lider Ayatullah Ali Hamaney belirlemeye devam edecek. Buna İran’ın nükleer programı da dahil.

Ancak Vatanka’ya göre son gösteriler İran hükümetinin nükleer programları konusundaki sert tutumunu zayıflatabilir: “Bu gösteriler, İran rejiminin ne kadar zor durumda olduğunu ortaya koydu. Rejim, halkın arkasında olduğuna fazla güvenmemeli. Kendi söylemlerine fazla inanmasalar iyi olur.”

Birçok uzman, Mir Hüseyin Musavi seçimi kazansaydı Washington’la Tahran arasında diyalog kurulmasının daha kolay olurdu diyor. Ancak görünen o ki, şimdilik, Obama yönetiminin karşısında bugüne kadar özellikle nükleer çalışmaları konusunda uzlaşmaya yanaşmayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad olacak. Tabii Anayasayı Koruma Konseyi sonucu değiştirecek bir karar almazsa.

XS
SM
MD
LG