Erişilebilirlik

İran'da Hayatını Kaybeden Göstericiler İçin Yas Tutuldu


Onbinlerce İranlı, Mir Hüseyin Musavi’nin gösterilerde ölenlerin anısına yas tutulması çağrısına uyarak Tahran’ın İmam Humeyni alanında toplandı.

Çoğu, direnişin simgesi olan yeşil yerine siyahlar giyen göstericilere Musavi de katıldı.

Yetkililere göre, göstericilerle hükümete bağlı “basıcı” adlı milisler arasında çıkan çatışmalarda, son üç gün içinde, en az yedi kişi hayatını kaybetti.

Mir Hüseyin Musavi, ayrıca, reformcu eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatami'yle birlikte tutuklu öğrenci ve politikacıların derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Tahran, geçen Cuma yapılan seçimlerden bu yana, her gün büyük çaplı gösterilere sahne oluyor. İran'da 1979 İslam Devrimi'nden bu yana bu kadar büyük gösteriler görülmedi.

Seçimlerde muhafazakar eğilimli Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad oyların yüzde 63'ünü kazanmıştı. Ahmedinejad'ın başrakibi Mir Hüseyin Musavi seçim sonuçlarının iptal edilmesini istiyor. Yapılan itirazlar üzerine - İran'ın ruhani lideri Ayatullah Ali Hamaney'in talimatıyla - inceleme başlatıldı.

Anayasayı Koruma Konseyi oy verme işlemiyle ilgili 646 usulsüzlük iddiasını inceliyor. Mir Hüseyin Musavi'nin yanı sıra, seçimi kaybeden Muhsin Rızai ve Mehdi Kerrubi Konsey yetkilileriyle Cumartesi günü biraraya gelecek.

Bu arada, hükümet göstericilere ve gazetecilere baskı uygulamaya devam ediyor. Yabancı basın mensuplarının gösterileri izlemesini yasaklandı. Haber kanalları gösterticilerin YouTube, Facebook ve Twitter aracılığıyla gönderdiği görüntüleri yayınlıyor.

İran'da çok sayıda muhalefet üyesi de tutuklandı.

Amerika'nın Sesi Farsça Servisine (VOA) gönderilen görüntüleri izlemek için:

http://www.youtube.com/pnnvideo

http://twitter.com/VOAIran

XS
SM
MD
LG