Erişilebilirlik

17 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Washington Post İran’da seçim sonuçlarının açıklanmasıyla başlayan protestoların Amerika’yı bir ikileme soktuğunu yazıyor. Gazete, Amerika’nın göstereceği her tepkinin sıkıntıya yol açacağını belirtiyor.

"Amerikalılar, içgüdüsel olarak özgürlük için mücadele edenlerden yana tavır gösterir. Ancak Amerika doğrudan müdahale riskini almaya hazır olmadığı sürece, özgürlük yanlılarının zaferini sağlayacak bir imkana sahip değildir. Eğer Amerika, despot bir yönetimin tavrını çok yüksek sesle kınarsa emperyalistçe müdahale etmekle suçlanacaktır. Sessiz kalmak ise Amerika’nın değerlerine ters düşecektir. Bu nedenle Obama’nın İran’daki gelişmelere karşı daha sert bir tavır takınmamasını anlayabiliyoruz. Amerika’nın muhalefete yardım etme imkanı fazla değil ve şu anki mücadeleyi kim kazanırsa kazansın onunla çalışmak zorunda. Ancak bu krizin sonucu, yönetimin İran stratejisini de gözden geçirmesine neden olacaktır."

New York Times Kuzey Kore’ye karşı Birleşmiş Milletler’de kabul edilen yaptırımların kağıt üstünde kalmaması gerektiğini vurguluyor. Gazete, bu konuda özellikle Çin ve Rusya’ya görev düştüğünü yazıyor.

"Bütün yaşananlardan sonra Amerikalı yetkililerin müzakere yoluyla bir çözüm bulunacağı konusunda şüpheye düşmesi son derece anlaşılır bir durum. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Kuzey Kore üzerindeki baskılar arttıkça, Pyongyang’ın nasıl bir tepki göstereceğini kimse kestiremiyor. Ancak Kuzey Kore’nin daha fazla nükleer silah üretmesine ve bu silahları en yüksek parayı verenlere satmasına izin vermek çok daha tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Amerika ve başta Çin olmak üzere diğer güçler, bu kötü senaryonun gerçekleşmemesi için her türlü çabayı göstermelidir."

Christian Science Monitor Amerika’da bireysel tasarruf oranlarının giderek arttığını hatırlatıyor. Gazete, yıllardır tüketimi ön plana çıkartan Amerikalılardaki bu değişimin desteklenmesi çağrısında bulunuyor.

"Hiç kuşkusuz, tasarrufların artması kısa vadede ekonomiyi yavaşlatacaktır. Ancak uzun vadede, bu tasarruflar yatırımlara kaynak olacak ve dolayısıyla ekonomik büyümeye hizmet edecektir. Ve eğer Amerika, kendi imkanlarının ötesinde bir tüketim alışkanlığından vazgeçerse, giderek artan oranda borçlanmasına da gerek kalmayacaktır. Tasarruf kültürünün gelişmesi başlangıçta işsizlik, iflas ve haciz gibi olumsuz sonuçlar doğursa da, bir sonraki süreçte daha sürdürülebilir bir ekonomi yaratılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla tasarrufların artmasını bir çelişki olarak değil, Amerika’nın uzun vadeli çıkarlarına hizmet eden bir gelişme olarak görmek gerekir."

USA Today de son dönemde ekonomiden olumlu sinyaller gelmesini memnuniyetle karşılıyor. Ancak gazete benzin fiyatları ve faiz oranlarındaki artışa dikkat çekiyor.

"Benzin fiyatlarında geçen yıl yaşanan patlama, spekülasyonun ekonomi üzerindeki yıkıcı etkisini gösterdi. Ayrıca artan petrol fiyatları, Amerika’nın yabancı petrol üreticilerine bağımlılığının sürdüğünü bir kez daha gösteriyor. Faiz oranlarındaki artış ise, yatırımcıların kaygısını yansıtıyor. Yatırımcılar, Obama yönetiminin şu anda ekonomiye istikrar sağlayan harcamalar konusunda, zamanı geldiğinde yeterince kararlı olmayacağından endişe ediyor. Dolayısıyla Obama’nın federal bütçe açığını kontrol altına alma konusunda somut bir plan sunması gerekiyor."

XS
SM
MD
LG