Erişilebilirlik

16 Haziran Amerikan Basınından Özetler


New York Times iklim değişikliğine çözüm bulunması için Amerika ile Çin’in bir uzlaşmaya varmasının şart olduğunu yazıyor. Gazete, aksi takdirde yeni bir küresel anlaşmanın sağlanamayacağını belirtiyor:

“İki ülke de karbon emisyonu konusunda şimdiye kadar birbirini mazeret olarak gösterdi ve ciddi bir adım atmadı. Amerika’da senatörler, Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin de kabul etmemesi durumunda Amerika’nın karbon emisyonuna sınırlama getirilmesine karşı çıktı. Pekin ise, son 150 yılda atmosfere yayılan karbon emisyonundan Amerika ve Avrupa’nın sorumlu olduğunu belirterek ilk adımı Amerika’nın atması konusunda ısrar ediyor. Artık bu gerekçeler bir yana bırakılmalı. Amerika’nın elinde Çin’e karşı olumlu bir örnek oluşturmak dışında fazla bir seçeneği yok. Bu belki Çin’in gerekli adımları atması için yeterli olmayabilir ancak Pekin’in önemli bir bahanesini ortadan kaldıracaktır.”

Christian Science Monitor gazetesi, İran’da seçime hile karıştırıldığı iddiasıyla başlayan gösterilerde kadınların başı çektiğini yazıyor. Gazete, kadınların ilk kez bu seçim kampanyasında taleplerini bağımsız bir biçimde dile getirebildiğine dikkat çekiyor:

“İranlı kadınlar, birçok Arap ülkesinde olmayan haklara sahipler. Ancak İranlı mollalar, kadın haklarıyla demokrasinin iç içe olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu nedenle kendi iktidarlarını korumak için hem demokrasiyi hem de kadın haklarını önlemeye çalışıyorlar. Ancak seçime böylesine küstahça ve beceriksizce hile karıştırılması, Ahmedinecad’ın ülkeyi yönetmesini bir hayli zorlaştıracak. Ahmedinecad’ın bu sahte zaferi, mollaların Batı’ya karşı elini güçlendirse de, ülke içinde ne kadar güçsüz duruma düştüklerini gösteriyor. Son tahlilde, İranlı kadınlar kendi ağırlıklarını hissettireceklerdir.”

Los Angeles Times, İsrail başbakanı Binyemin Netanyahu’nun Filistin devleti için şartlar öne sürmesini, barışa engel olarak görüyor. Gazete, Netanyahu’nun bir eliyle verdiğini diğer eliyle aldığını öne sürüyor:

“Siyasi kariyerini Filistin devletine karşı çıkmasına borçlu olan Netanyahu, Amerika’nın baskısı sonucunda bu konuya değinmek zorunda kaldı. Ancak konuşmasında önemli eksikler vardı. Başta Bush döneminde üzerinde uzlaşılan barış planı olmak üzere, son 20 yıldır yapılan bütün müzakereleri yok saydı. Gazze’nin işgaline veya Filistinlilerin çektiği sıkıntılara hiç değinmedi. Ancak kamuoyu yoklamaları İsrail halkının üçte ikisinin iki devletli çözümü desteklediğini gösteriyor. Şimdi Netanyahu da bu görüşe yaklaşıyor. Başkan Obama, tarafsız bir arabulucu olarak, iki tarafı da müzakere masasına oturtmalıdır.”

Washington Post Guantanamo’dan serbest bırakılan Uygurların Palau ve Bermuda’ya gönderilmesini destekliyor. Ancak gazete, haksız yere tutuklanan bu kişilerin Amerika’da kalmamasını da eleştiriyor:

“Ailelerinden ve çevrelerinden uzak, farklı bir kültürün içinde de olsa Uygurların yeni bir yaşama başlayacak olması olumlu bir gelişme. Ancak Amerika’nın tamamen kendisinden kaynaklanan bir adaletsizliği düzeltmek için müttefiklerine başvurması rahatsızlık verici. Özellikle Uygur kuruluşlarının her türlü yardım önerisine rağmen, bu insanların Amerika’da kalmasına izin verilmemesi kabul edilemez. Birçok Avrupa Birliği üyesi, Guantanamo’dan bırakılan tutukluları kabul etmeyi düşünüyor. Amerika müttefiklerini bu konuda teşvik ederken, kendisinin aynı tavrı göstermemesini nasıl açıklayabilir?


XS
SM
MD
LG