Erişilebilirlik

Amerikalıların Sağlık Sigortası Yükü Artıyor


Başkan Obama 2 trilyon dolarlık sağlık sektöründe reforma gitmeye hazırlanıyor. Obama’nın reform planı işverenlerin elemanlarına yaptırdığı sağlık sigortasının kapsamını genişletmeyi amaçlıyor. Ancak özellikle düşük gelirliler vizite ücretlerini ödemede ve reçeteli ilaç satın almakta hala çok zorlanıyor. Washington’da bir sağlık kliniği, düşük gelirlilere ucuz sağlık hizmetleri sunuyor.

Washington’daki “Community of Hope” yani “Umut Toplumu” adlı klinik maddi durumu iyi olmayan hastalara sağlık hizmeti sunuyor. Hemşire Laura Worby, “Bize başvuranlar, dar gelirliler ya da işsizler. Birçoğu, Amerika’ya göçmen olarak gelmiş ve dadılık, temizlikçilik, inşaat işçiliği, taksi şoförlüğü, garsonluk ya da bulaşıkçılık yapıyor. Bu iş kollarında işverenler çalışanlara sağlık sigortası vermiyor,” şeklinde konuşuyor. Kliniğe çocuklarıyla gelen Kalima Wasilo’nun eşi, bir süre önce işten çıkarılmış. Üç yıl önce Benin’den Amerika’ya gelen Wasilo “Afrika’da yaşadığım ülkede, paranız yoksa sağlık hizmetlerinden yararlanmanız çok zor,” diyor.

“Community of Hope” kliniği, 25 yıl önce açılmış. Klinik, birkaç yıl önce, Washington’da farklı sosyo-ekonomik sınıflardan gelen Latin kökenlilerle siyahların yaşadığı bir semte taşınmış. Klinikte sağlık sigortası olmayan dar gelirli hastalardan çok az para alınıyor. Hiçbir hasta, geri çevrilmiyor. Ödeme yapamayacak durumda olanlara bile bakılıyor. Klinikte soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıkların tedavi ediliyor, diş ve ağız sağlığı için temel tıbbi hizmetler veriliyor.

Dişçi Sonia Martin-Samuels, artık daha fazla hastaya baktığını, hastaların daha uzun süre beklediğini söylüyor. Bunun nedeni, ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybedenlerin sayısının artması. Dişçi “Hastalar, uzun süre beklemek zorunda kalıyor çünkü son zamanlarda hasta akınına uğradık,” diye konuşuyor.

Şeker hastası Robert Chambers hem kliniğin hastalarından, hem de klinik yönetim kurulunun üyesi. Kurul, hastalardan oluşuyor. Geçmişte sağlık sigortası olmayan, şimdiyse kısmi sigorta yaptıran bir işte çalışan Chambers, parasızlık yüzünden insülin dozunu azalttığını söylüyor. Chambers “Hiç insülin alamamaktansa az da olsa almak daha iyidir diye düşünüyordum. Bazı günler acil durumlar için saklamak amacıyla hiç insülin almadığım oluyordu,” diyor. Chambers, sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu söylüyor ve Obama’nın sağlık reformunu bir an önce yapmasını istiyor.

“Community of Hope” kliniğine yıllardır giden bazı hastaların çocukları da artık sağlık hizmeti alabilmek için kliniğin kapısını aşındırıyor. Ancak talep arttıkça bekleme süresi de giderek uzuyor.

XS
SM
MD
LG