Erişilebilirlik

Pakistan Savunma Harcamalarını Arttırıyor


Pakistan, Taleban’a karşı verdiği mücadele yüzünden savunma harcamalarını arttırmak zorunda kaldı.

1 Temmuz itibariyle başlayacak yeni mali yıl için bütçesini açıklayan Pakistan hükümeti, savunma harcamalarını yüzde 15 oranında arttırdığını bildirdi.

Maliye Bakanı Hina Rabbani Har, yaklaşık 4 milyar dolarlık ek harcamanın, Svat Vadisi’nde Taleban militanlarına karşı yürütülen askeri operasyonlar ve ordu personelinin maaşlarına yapılan zam nedeniyle gerekli göründüğünü söyledi. Bakan ayrıca, bütçedeki artışın, operasyonlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Pakistanlılar için de kullanılacağını söyledi. Halen üç milyon kişi evsiz durumda. Bakan Har, Pakistan’ın terörle mücadele için en az 35 milyar Dolar harcadığını söyledi.

ABD'den yardım

ABD Temsilciler Meclisi Perşembe günü, Pakistan’a 700 milyon Dolar’lık yardım yapılmasını öngören tasarıyı kabul etti. Temsilciler Meclisi ayrıca Pakistan’a gelecek beş yıl içinde yapılması öngörülen sivil yardımları miktarını da üç kat arttırarak 1, 5 milyar Dolar’a yükseltti. BM de Pakistan’da evlerini terk etmek zorunda kalanlara daha fazla yardım yapılması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

XS
SM
MD
LG