Erişilebilirlik

'İşsizlik Oranı Kısa Zamanda Düşmeyecek'


G8 maliye bakanları, ekonomilerinin durgunluktan çıkma işaretleri verdiğini ancak, küresel mali durumun hala belirsizliğini koruduğunu bildirdi. İtalya’daki iki günlük toplantı sonrasında ortak açıklama yapan bakanlar, ülke ekonomileri yeniden büyüme eğilimi göstermeye başlasa bile işsizlik oranının yüksek düzeylerde seyretmeye devam edeceğini kaydetti.

Bakanlar, ekonomik düzelme başladığında daha önce açıklanan teşvik paketlerinin nasıl kullanılması gerektiği konusunda çalışma başlattıklarını ve bu konuda IMF’den yeni stratejiler geliştirmesini istediklerini de açıkladı. Bakanlar, enflasyon oranını artırma ve mevcut bütçe açıklarını daha da yükseltme riski taşımaması kaydıyla, gerekli görülürse, yeni teşvik paketleri açıklamaya da hazır olduklarını belirtti.

İtalya, İngiltere, Kanada, Amerika, Fransa, Almanya, Rusya ve Japonya maliye bakanlarının İtalya’daki toplantısı Temmuz ayında G8 liderlerinin yapacağı zirveye hazırlık niteliği taşıyordu.

Teşvik paketleri G8'i böldü

G8 ülkeleri teşvik paketlerinin nasıl kullanılacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kanada ve Almanya, ekonomik düzelmenin ilk işaretleri alınır alınmaz, devlet harcamalarının kısılması gerektiği görüşünü savunuyor. Amerika ve diğer ülkelerse ekonomik göstergeler tam olarak durgunluğun sona erdiğini gösterene kadar kamu harcamalarının devamından yana.

XS
SM
MD
LG