Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi'nden Pakistan'a Sivil Yardımları Artırma Kararı


Amerika Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama’nın Pakistan’a sivil yardımları üç katına çıkarma yönündeki isteğini onayladı. Yeni karar uyarınca, Pakistan’a gönderilecek sivil yardımlar önümüzdeki beş yıl boyunca 1 buçuk milyar dolara çıkarılacak.

Senato’nun da aynı kararı onaylaması bekleniyor. Karar yasalaştığı zaman bu yardımların, Pakistan’ın militanlara karşı mücadelesini hafifletmesi amaçlanıyor. Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği karar çerçevesinde, Taleban’la mücadele amacıyla bu ülkeye 700 milyon dolar ek askeri yardım da gönderilmesi isteniyor.

Dün ayrıca Pakistan ordusu, ülkenin kuzeybatısındaki aşiret bölgelerinde sürdürülen operasyonlarda son 24 saat içinde 66 Taleban militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Askeri açıklamada, çatışmaların Malakand, Bannu ve Taleban lideri Beytullah Mesut’un kalesi Güney Veziristan’da çıktığı belirtildi.

Askeri sözcü Tümgeneral Athar Abbas, Swat vadisindeki operasyonların tamamlanmasından sonra ağırlığın Güney Veziristan’a verileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG