Erişilebilirlik

Avrupa Parlamentosu'nda Zafer Sağ Partilerin


Avrupa Parlamentosu'nun 736 üyesini belirlemek üzere yapılan seçimler merkez sağ partilerin zaferiyle sonuçlandı. Hristiyan Demokratlar bir kez daha AP’nin en büyük siyasi grubu olmayı başardılar. Son veriler Hristiyan Demokratların 736 sandalyeden 263’ünü aldığını gösteriyor. Bu grubun başarısında, kriz ortamına rağmen Fransa ve Almanya’da iktidardaki sağ partilerin güçlerini koruması önemli rol oynadı.

AP’nin ikinci büyük siyasi gücünü ise seçimlerde ciddi bir darbe alan Sosyalistler oluşturdu. Sosyalistlerin kazandığı sandalye sayısı ise 161 oldu. Sosyalistleri 80 sandalyeyle Liberaller ve 52 sandalyeyle Yeşiller izledi. AP açısından en önemli gelişmelerden birini ise aşırı sağın ve Avrupa'ya şüpheyle bakan kesimlerin bu çatı altındaki kazanımları oluşturuyor. Aşırı sağ yüzde olarak çok büyük patlama yapmasa da elde ettiği kazanımlar küçümsenemeyecek kadar önemli. İslam düşmanı ve Türkiye karşıtı Geert Wilders'in partisinin 4 koltuk birden kazanması, İngiliz Ulusal Partisi'nin 2 sandalyeyle Macaristan'daki aşırı sağcı parti Jobbik'in 3 sandalyeyle ilk kez AP'ye girmesi AB açısından işlerin çok iyi gitmediğinin önemli bir göstergesi. Fransa, Belçika, Avusturya, Slovakya, İtalya, Bulgaristan ve Danimarka'daki aşırı sağ eğilimlerin de AP'de yer bulduklarının altının çizilmesi gerekiyor.

Seçim sonuçları Avrupa karşıtlığının da giderek prim yaptığını ortaya koydu. Söylemleriyle açık bir şekilde Avrupa entegrasyonuna karşı olduklarını ve AB'nin her ilkesini paylaşmadıklarını net bir şekilde ortaya koyan eğilimler güçlerini artırdılar. Türkiye, hem aşırı sağın hem de Avrupa karşıtlarının bu dönemdeki en gözde tartışma malzemelerinden biri olacak.

Seçimlerde dikkat çekilmesi gereken en önemli noktalardan birini ise oy kullanma oranının düşüklüğü oluşturdu. Slovakya'da oy kullanma oranı yüzde 19.6'da kalırken AB genelinde bu oran yüzde 43 olarak belirlendi. Bu da son 30 yılın en düşük oranı olarak kayıtlara geçti. Seçmenlerin sandığa bu kadar ilgisiz kalmasında AB’nin halka inememesi ve Avrupa seçimlerinde ulusal konuların ön planda tutulması etkili oluyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine 30 kadar Türk kökenli aday da katıldı ancak bu adaylardan sadece 4'ü AP'ye girme hakkı kazandı. Bir önceki dönemde de AP üyesi olan ve özellikle kadın hakları alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt bir kez daha seçilmeyi başardı. En fazla Türk kökenli adayın bulunduğu Almanya'da ise sadece Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı İsmail Ertuğ seçimlerden başarıyla çıktı. Bulgaristan’dan ise Filiz Hüsmenova ve Metin Kazak yeniden seçildiler. İsveç, Fransa, Finlandiya, Danimarka ve Belçika listelerinde yer alan Türk kökenli adaylar ise herhangi bir varlık gösteremedi.

XS
SM
MD
LG