Erişilebilirlik

Netanyahu Kendi Barış Planını Tanıtacak


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kendi Ortadoğu barış planıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde bir konuşma yapacağını açıkladı.

Bakanlar kurulu toplantısında açıklama yapan Netanyahu, Filistinliler ve Arap ülkeleriyle barış sağlamak için çabalayacağını, ancak Amerika’yla da olabildiğince fazla anlaşma zemini bulmaya çalışacağını söyledi.

Başkan Barack Obama, barışa engel olduğu gerekçesiyle İsrail’den Batı Şeria’daki yerleşim inşaatlarını tamamen durdurmasını istemişti. Amerika’nın da destek verdiği iki devletli plan uyarınca Filistinliler yeni devletlerini Batı Şeria’da kurmak istiyor.

Bununla birlikte Netanyahu yerleşim birimlerindeki “doğal nüfus artışına paralel olarak” bu birimlerin genişletilmesinin devam edeceğini söylüyor.

Bu arada ABC televizyonuna açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Filistinlilerden de beklentileri olduğunu hatırlattı. Clinton, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’tan İsrail’i hedef alan kışkırtma politikalarına son vermesini ve kendi topraklarında güvenliği sağlayabildiğini kanıtlamasını istedi.

XS
SM
MD
LG