Erişilebilirlik

ABD’de Silah Satışları Artıyor


Amerika’da birçok silah satıcıcısı talebi karşılamakta zorlanıyor. Satışlarda ani bir yükşelis kaydedilen Kasım ayında Amerikalı seçmenler aynı zamanda bir de başkan seçiyordu. FBI’a göre bu yılın ilk dört ayında silah müşterileri için yapılan güvenlik araştırmaları % 25’in üzerinde artış gösterdi. Amerika’nın Sesi, bunun nedenini başkent Washington yakınlarındaki silah fuarında aradı.

Yaklaşık 30 yıldır silah fuarlarını destekleyen Annette Elliot yaptığı şovlarda, antika ateşli silahlarla modern silahlar eşit oranda yer alıyor. Elliot, “Müşterilerimizin büyük bölümü koleksiyoncular ve avcılar. Fuara gelen birçok savaş gazisi de var,” şeklinde konuşuyor. Fuara katılan satıcılar geçen yıldan bu yana satışlarının % 60 arttığını söylüyor.

Virginia’da Barack Obama’nın seçilmesinden bu yana alıcılara yapılan güvenlik araştırmaları % 50’nin üzerinde artış gösterdi. Alıcıların yeni başkanın silah satışlarını yasaklamasından kortuğunu düşününen Annette, “Silah siparişleri Kasım’da artmaya başladı. İnsanlar Obama’nın kazanacağını duyar duymaz dükkana akın etmeye başladı,” diyor. Ulusal Silah Birliği’nin başkanlık seçimleri sırasında televizyona verdiği reklamda da şu sözler yer alıyordu "Barack Obama’nın silah ve mühimmata büyük bir vergi koyacağını öğrendim. Geyik avına yönelik mühimmatın yasaklanması için de oy kullanmış. Buna çok karşıyım..”

Silah lobisinin en önemli parçası olan Ulusal Silah Birliği’nin bu çağrısının Obama’nın silah satışlarına yasak koyacağı izlenimini yarattığı düşünülüyor.

Factcheck. com ve silahlı şiddete karşı olan Brady Campaign gibi örgütler bu reklamın herkesi yanlış yönlendirdiğini düşünüyor. Brady Campaign’den Paul Helmke, “Görünen o ki reklamları izleyenler buna inandılar. Korktular. Daha fazla cephane stoğu yapamayacaklarını ve silah alamayacaklarını düşündüler,” diyor.

Ulusal Silah Birliği, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlamak istemedi.
Nadir bulunan silahları satan Randy Clark, son dönemde satışlarının % 40 ila 50 arttığını söylüyor. Clark “İnsanlar silah almaları gerektiğini düşünüyor. Koleksiyoncuların hoşuna gitmeyecek bazı yasaların çıkacağını düşünüyorlar. Ben genellikle koleksiyonculara satış yapıyorum,” şeklinde konuşuyor.

Ekonomideki kötüye gidiş ve suç korkusu silah satışlarını artırmış durumda. Silah sahibi olan Amerikalılardan Willie Beverly “Yaklaşık 4 kilometre uzağımızda outran bir akrabamızın evi soyuldu. Karım o kadar korktu ki silah almamız gerektiğini düşündük,” şeklinde konuşuyor.

Annette, silah sahiplerinin içindeki korkuyu uyandırmaya çalıştığını gizlemiyor. Gazeteye verdiği ilanlardan birinde “Hala fırsatınız varken bir tane de siz alın” yazıyor. Annette “Böyle bir satır yazıp insanların dükkana gelmesini sağlayabileceksem bunu her zaman yapabilirim,” diye konuşuyor. Obama yönetimi şu anda silah satışlarına bir yasak getirmeyi planlamıyor.

XS
SM
MD
LG