Erişilebilirlik

İstanbul'da Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi


İstanbul, bu yıl birincisi düzenlenen Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor. Zirvenin ilk gününde kadınların toplumsal hayatta ve siyasette karar mekanizmalarını nasıl etkileyebilecekleri tartışıldı.

Zirve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER tarafından düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın da konuşmacı olarak katıldığı zirvede Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın gönderdiği bir video mesaj da katılımcılara dinletildi.

Clinton, mesajında "Tüm enerjimizi bir araya getirmemiz lazım. Bu tablodan kadınlar çıkarılırsa tablo eksik kalır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise Türkiye'de kadın girişimciliğinin önündeki en büyük engelin eğitim olduğunu vurguladı. Çubukçu, "Bu uzun yolda kadınları geri planda rol üstlenmeye zorlayan cinsiyetle ilgili belli ön yargıların aşılması noktasında çalışmalar yapacağız. Her şeyden önce okul ders kitaplarında cinsiyet ayrımcılığını ifade eden bu ayrımcılığın yeniden üretildiği bütün alanlarda mücadele vermemiz gerekiyor" dedi.

Toplantıda, kadın liderlerin dünyayı nasıl değiştirebileceğinden, kadın girişimcilerin sürdürülebilir kalkınmadaki gücüne kadar birçok konu tartışılıyor. Zirvenin ikinci ve son günü olan 5 Haziran Cuma günü ise kadın girişimciler ve liderler konusu ele alınacak. Kadın girişimcilerin farklılıkları, medya üzerindeki etkileri ve yükselen girişimciler konu edilecek.

Zirvenin ilk gününde açılış konuşmasını yapan KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç, Amerika’nın Sesi’ne verdiği röportajda Türkiye’de kadın olmanın zorluklarından, kadın girişimcileri bekleyen engellerden ve kadının siyasetteki varlığının yaratabileceği farklılıklardan söz etti.

Onanç, “Türkiye’de kadınsanız mücadele etmeniz gereken çok alan var. Öncelikle eğitime erişmeniz, sonra girişimci olabilmeniz için gereken kaynağa erişmeniz gerekiyor ki bunu sağlamak oldukça güç. Kredi alabilmeniz için gerekli olan örneğin gayri menkul tapusu buna bir örnek. Türkiye’de gayri menkullerin sadece yüzde 9’u kadınların üzerinde. Bu durumda Türkiye’de varolan alt yapıda kadın girişimci olmak oldukça güç” diye konuştu.

Kadın girişimcilerin iş dünyasına getirebileceği farklılıklara ilişkin olaraksa Onanç, “Kadın girişimciler kredilerine çok sadık oluyorlar. En hızlı şekilde ödeyenler de onlar. Bankalar için çok ideal müşteri kitleleri” dedi.

Onanç’a göre kadın girişimciler fırsatları güçlükle elde edebildikleri için bu fırsatları daha iyi, daha hızlı ve üretken kullanıyorlar.

Kadınların siyasete de farklı bakış açısı getirdiklerini düşünen KAGİDER Başkanı Onanç, kadın liderlerin göreve geldiklerinde bu göreve kadın perspektifi getirebildiklerini söylüyor. “Ne kadar çok kadını lider olarak görürsek toplum içinde kadınların eşitliğini o kadar çok sağlayabiliriz” diyen Onanç, kadınların "kadınlık bilincini" ülke kimliklerinin de üstünde tutabildiklerini ve böylece küresel bir bilinç yaratabildiklerini belirtiyor.

Onanç’la yaptığımız söyleşiyi sağ üst köşedeki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.XS
SM
MD
LG