Erişilebilirlik

3 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Başkan Obama'nın İslam dünyasına seslenmek için Mısır'ı seçmesini destekliyor. Gazete, Obama'dan Kahire'deki konuşmasında şiddet karşıtı mesajlar vermesini istiyor:

"11 Eylül saldırılarının ardından Amerika, her Müslüman ülkeye kendi radikal gruplarıyla mücadele etme hakkını tanımış olmalıydı. Irak'ta, Amerikan karşıtı Şii gruplar, El Kaide ile ittifakı bozduğunda savaşın kaderi değişti. Filipinler'de Amerika arka planda lojistik destek sağlarken Ebu Sayyaf örgütüyle ordu mücadele etti. Nijerya, radikal İslam'la mücadele için Amerikan yardımına ihtiyaç duymadı. Bu tür çabalar yetersiz de olsa, verilecek destekle daha da güçleneceklerdir. Mısır ve Suudi Arabistan'da da yönetimlerin daha fazla hesap vermesi ve daha az yolsuzluk yapması gerekiyor. Ancak Amerika, alabileceği ile yetinmeli ve İslamcılarla mücadelede Müslüman ülkeleri daha fazla sorumluluk üstlenmeye teşvik etmelidir."

Washington Post gazetesi, General Motors'un şirketinin iflas başvurusunun ardından ortaya çıkan soruları gündeme taşıyor. Gazete özellikle firmanın rekabet gücünü yeniden kazanması konusunda ciddi endişeler olduğunu vurguluyor:

"Asıl mesele, özel sektörün elindeyken Amerikan halkının almak istediği arabaları üretemeyen GM'in, devlet denetiminde bunu başarıp başaramayacağıdır. Obama'nın da söz verdiği gibi, hükümetin şirket yönetimine karışmaması bu işi kolaylaştıracaktır. Ancak pratikte siyasi müdahaleler daha şimdiden başladı. Eğer GM birkaç yıl içinde özel sektörün para yatıracağı bir firma haline gelemezse, firmaya devlet kasasından daha fazla para aktarılması yönündeki baskılar da artacaktır. Yetkililer, GM'e aktarılan 30 milyar doların üstüne çıkılmayacağını söylüyorlar. Ancak bu konuda söz vermiyorlar, çünkü veremezler."

New York Times ekonomiyi canlandırma paketine Amerikan mallarının alınmasını teşvik eden bir madde eklenmesini eleştiriyor. Gazete, bu korumacı yaklaşımın ters tepmeye başladığı görüşünde:

"Yerli mal kullanılmasını teşvik eden düzenleme, Amerika ile müttefikleri arasında sorun yaratmakla kalmadı; istihdamı korumak yerine tam tersine işsizliğin daha da artması tehlikesine yol açtı. Başkan Obama'nın da ağırlığını koymaması nedeniyle korumacı anlayış, pratikte giderek güç kazanıyor. Bu arada Avustralya, Brezilya, Kanada, Avrupa Birliği, Japonya ve Meksika, Amerika'nın bu korumacı tavrına nasıl bir tepki göstereceklerini planlıyor. Bu yasa hem diplomatik açıdan hem de istihdamın korunması açısından büyük bir sorun yaratıyor. Ve bu sorun küresel ekonomideki durgunluğun daha da artmasına neden olabilir."

USA Today kürtaj yapan bir doktorun öldürülmesini sert bir dille eleştiriyor. Gazete, bu cinayeti siyasi açıdan başarı elde edemeyen kürtaj karşıtı militanların baskı ve gözdağı çabası olarak değerlendiriyor:

"Yaşamlarının tehlikeye gireceğini düşünen kaç doktor, bu cinayetten sonra, doğruluğuna inansa bile kürtaj yapar? Kaç tıp öğrencisi böyle bir yaşamı tercih eder? Ne yazık ki, kürtaj karşıtlarının tehditleri genellikle hedefine ulaştı. 1982,'ye göre kürtaj yapan doktorların sayısı yüzde 40 oranında azaldı. Elbette ki şiddet eğilimlisi bir katilin cinayetlerinden dolayı bütün kürtaj karşıtları suçlanamaz. Ancak siyasi ve hukuki alanda güç kaybeden bazı kürtaj karşıtları hedeflerine şiddet ve tehditle ulaşmaya çalışıyor. Yetkililer, kişisel düşünceleri ne olursa olsun, kürtaj yapanları ve yaptıranları korumakla, onları tehdit edenleri de yargılamakla yükümlüdür."


XS
SM
MD
LG