Erişilebilirlik

'Türk-Amerikan Model Ortaklığı Bir Gereklilik'


Amerikan Türk Konseyi’nin Washington’daki yıllık toplantısı dün sona erdi. Akşam verilen yemekte konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye – Amerika Model ortaklığının bir gereklilik olduğunu söyledi. Davutoğlu Amerika ve Türkiye’nin benzersiz konumlarının iki ülkenin ilişkisini de benzersiz bir ilişki haline getirdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Amerika’nın sadece askeri kuvvet kullanarak global bir güç olarak kalamayacağını ve global bir güç olarak etkisini devam ettirebilmesi için uluslararası kuruluşları daha etkin kullanması gerektiğini söyledi.

Uluslararası sorunların, sorumluluklar paylaşılarak daha rahat aşılacağını belirten Davutoğlu, bölgesel bir düzen kurulmadan Amerika’nın askeri ve ekonomik kuvvetiyle global güç olarak varlığını sürdüremeyeceğini belirtti.

Davutoğlu bu noktada Amerika’nın, Afrika-Avrupa ve Asya üçgeninin merkezinde olan Türkiye’ye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Türkiye’nin güçlü bir orduya sahip olduğunu, ancak dünyanın saygısını sadece ordu gücüyle değil yumuşak gücüyle de kazandığını ifade eden Davutoğlu bu konumuyla Türkiye’nin, Amerika ile beraber çalışarak küresel düzenin sağlanmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu iki ülke arasında uzun vadeli bir vizyon olması gerektiğini ve iki ülke arasındaki model ortaklığın bir gereklilik olduğunu kaydetti.

Türk Amerikan Konseyi’nin 28’incisi yapılan yıllık toplantısına, Türkiye’den ve Amerika’dan bakanlar, iki ülkenin genel kurmay başkanları, büyükelçileri ve iş adamları katıldı. “Değişim Çağında Zorlukları Yenmek” temasıyla düzenlenen toplantıda, Türk Amerikan ilişkilerinin çeşitlendirilmesi üzerinde duruldu. İlişkilerin ticari, ekonomik, ortak yatırım, enerji güvenliği, finans, bankacılık, tarım, bölgesel sorunların birlikte çözümü gibi alanlarında, çeşitli konuşmacılar görüşlerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Cuma günü Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşecek.

XS
SM
MD
LG