Erişilebilirlik

Türk Adaylar AP İçin Yarışacak


4 Haziran’da başlayacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine çeşitli partilerden Türk kökenli adaylar da katılıyor. Özellikle tercihli oylara güvenen adayların sayı olarak en fazla seçime girdiği ülkeler Almanya ve Belçika.

Avrupa Birliği'nin bir çok ülkesinde yoğun bir Türk varlığından söz etmek mümkün. Avrupalı Türklerin sayılarıyla siyasi temsilleri arasında ise ciddi bir oran sorunu var. Siyasette daha fazla söz sahibi olmak isteyen Türk kökenliler 4-7 Haziran'da yapılacak seçimlerde Avrupa Parlamentosu'na girmeye çalışacaklar. Adaylar özellikle tercihli oylara güveniyor.

Türk kökenli adayların en fazla olduğu ülke Almanya. Geçtiğimiz dönemde Almanya'yı temsil eden Türk kökenliler Cem Özdemir ve Vural Öger'di. Ancak bu iki isim de bu kez seçimlere katılmıyor. Almanya'daki Türk kökenli adayların tercihi sol partiler. İsmail Ertuğ, Hıdır Karademir, Macit Karaahmetoğlu Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) aday oldu. Sidar Aydınlık, Kadriye Karcı ve Songül Karabulut ise Sol Parti'den aday gösterildi. Sağ eğilimli partilerin tek Türk kökenli adayı ise CDU'dan Dr. Yaşar Bilgin.

Almanya'nın ardından en fazla Türk kökenli aday Belçika'dan çıktı. Meryem Almacı ve İnan Aslıyüce Flaman Yeşiller'in (Groen), Nermin Kumanova ise Valon Yeşiller'in (Ecolo) adayı. Sağ eğilimli Flaman partilerin tek Türk kökenli adayı CD&V'den Mustafa Uzun olurken SPA-Spirit (Flaman Sosyalistler) Selahattin Koçak ve Şener Uğurlu'yu aday gösterdi. Valon kesiminden CDH'ın adayı ise Neşe Açıkgöz oldu.

Hollanda'daki en güçlü Türk aday, geçtiğimiz dönemde de AP üyesi olan Emine Bozkurt. Bozkurt'un partisi Erdoğan Kaya'yı da aday gösterdi. Osman Biçen ise D66'nın Türk kökenli adayı oldu. Fransız Soyalist Partisi Emrullah Deniz'i, Danimarka Sosyal Demokrat Partisi Hüseyin Araç'ı, İngiliz İşçi Partisi ise Nilgün Canver'i aday gösterdi. Muharrem Demirok İsveç'teki, Nesrin Can ise Finlandiya'daki sosyal demokratların Türk kökenli adayları olarak belirlendi. Bulgaristan'daki Türk kökenli adaylar ise HÖH'ten Filiz Hüsmenova, Metin Kazak ve Korman İsmailov olarak sıralandı.

Avrupa Birliği'nin sokaktaki vatandaşa karmaşık ve sıkıcı gelen konuları 4-7 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilgiyi düşürse de aday listeleri beş yıllığına seçilecek 736 parlamenter arasında oldukça renkli simalar olacağını gösteriyor.

2009 seçimlerinin en dikkat çekici isimleri arasında eski Fransa Adalet Bakanı Rachida Dati, "Karpatların Paris Hilton'u" olarak da tanınan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu'nun 28 yaşındaki kızı Elena Basescu, İtalyan basınının "Silvio Berlusconi'nin haremi" olarak adlandırdığı grupta yer alan bir televizyon sunucusu olan Barbara Matera yer alıyor.

Son İtalyan Kralı'nın torunu Emanuele Filiberto di Savoia ve Habsburg Hanedanı üyelerinden Georg von Habsburg da soylu ailelerin AP'ye ilgisini gösteren iki aday olarak karşımıza çıkıyor.

XS
SM
MD
LG