Erişilebilirlik

Pakistan'da Saldırıların Planlayıcısı Tutuklandı


Pakistan’da Mart ve Nisan aylarında güvenlik güçlerini hedef alan iki ayrı saldırının planlayıcısı olduğu öne sürülen kişi tutuklandı.

Fidaullah adlı kişi Güvenlik güçlerinin Taleban’a karşı operasyonların devam ettiği Swat vadisindeki Buner bölgesinde yakalandı.

Fidaullah 23 Mart ve 4 Nisan’da düzenlenen, 9 asker ve güvenlik görevlisinin öldüğü saldırılardan sorumlu tutuluyor. Polise göre zanlı İslami okullardan topladığı gençleri intihar bombacısı olarak yetiştiriyordu.

Askeri Öğrenciler Kaçırıldı

Taleban militanlarının Pakistan’ın kuzeybatısındaki bir aşiret bölgesinde çok sayıda askeri öğrenciyi kaçırdığı bildirildi. Kaçırılanların sayısı henüz kesinlik kazanmadı.

Kuzey Veziristan’la sınırı bulunan Bannu ilinde ağır silahlarla donatılmış Taleban militanlarının bir askeri okul konvoyunun yolunu keserek 400 kişiyi kaçırdığı bildirilmişti. Ancak daha sonra rakamın çok daha küçük olduğu belirlendi, fakat olayın ayrıntıları henüz kesinlik kazanmadı.
Bu arada Pakistan ordusu Swat vadisinde Mingor kentini militanlardan temizledikten sonra Taleban’ın kontrolündeki bir başka kente saldırıya hazırlanıyor.

Savunma Bakanı Seyit Athar Ali, operasyonların birkaç gün içinde sona ereceğini açıkladı.
Uluslararası Kızılhaç orduyla Taleban militanları arasında çatışmaların devam ettiği Swat vadisinde sivillerin durumunun “alarm verici” olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG