Erişilebilirlik

Kürt Sorununun Çözümü İçin Yeni Girişim


PKK liderlerinden Murat Karayılan geçenlerde, artık bağımsız devlet kurma isteğinden vazgeçtiklerini, Kürt kimliği ve haklarının tanınması için çalıştıklarını söyledi. Bu konuşma, tahminen 40 bin kişinin ölümüne yol açan, 25 yıllık bir çatışmaya son verme girişimlerine destek olarak görüldü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dışişleri sözcüsü Suat Kınıklıoğlu Türkiye’nin Kürt sorunu konusunda bir atılımın eşiğine geldiği görüşünde:

Kınıkoğlu, "Kürt sorununda çok önemli ve cesaretli adımların atılabileceği bir ortamdayız. Türkiye’de karar alacak yüksek makamlar arasında da şimdi çok daha büyük bir anlayış birliği ver. Hükümet, silahlı kuvvetler, cumhurbaşkanı ve sanıyorum Türk toplumunun çoğunluğu, cumhurbaşkanının da belirttiği gibi, Kürt sorununun ülkenin en büyük sorunu olduğu konusunda birleşiyor." şeklinde konuştu.

Bununla birlikte son haftalarda Demokratik Toplum Partisi’nden bir grup milletvekili savcılık ve güvenlik makamlarının baskısıyla karşı karşıya geldi. Savcılık partinin beş üyesini sorguya çekmek istiyor. Fakat bu kişiler milletvekili dokunulmazlığını gerekçe göstererek, ifade vermiyor. Bu konudaki anlaşmazlığın siyasi bir krize dönüşmesinden korkuluyor.

Polis PKK ile ilişkili olduğu gerekçesiyle partinin büroları ile sendika şubelerine baskınlar düzenledi. Suat Kınıklıoğlu bu baskınların zamanının ters olduğu görüşünde:

Kınıkoğlu, "Keşke bu, şimdi olmasaydı. Fakat unutmayınız ki, Kürt sorunu konusundaki her şey, tek bir kol tarafından yönetilmiyor. Türkiye’de bu konunun ne şekilde çözüleceği,ya da çözülmesi veya çözümsüz bırakılması konularında çok farklı görüşler var. Fakat biz hükümet olarak, şu anda, bu sorunu tarihi bir çözümle sonuçlanabilecek çok büyük bir fırsatın bulunduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Hükümetin PKK ile savaşı sona erdirebilecek Kürt reform programını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor. Fakat bazıları da, Demokratik Toplum Partisi ile görüşmediği için, hükümetin samimiyetine inanmıyor. Gözler şimdi, bu sorunu çözmeyi bir numaralı hedef haline getiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e çevrilmiş bulunuyor.

XS
SM
MD
LG