Erişilebilirlik

Pakistan'da İntihar Saldırısı: 23 Ölü


Pakistan’ın ikinci büyük kenti Lahor'da Emniyet Müdürlüğü’nü hedef alan intihar saldırısında en az 23 kişi öldü.

İçi patlayıcı madde dolu bir araçla yapılan saldırıda, çoğu ağır olmak üzere, 200 kişi de yaralandı.

Görgü tanıklarına göre, patlamadan önce araçtan dışarı çıkan silahlı kişiler çevredeki halkın üzerine gelişigüzel ateş açtı.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmamakla birlikte, kentte daha önce meydana gelen benzer eylemlerden Taleban örgütü sorumlu tutulmuştu.

Pakistan ordusu, daha önce, Swat vadisinde son 24 saat içinde 29 militanın öldürüldüğünü ve çatışmalarda altı askerin de öldüğünü açıklamıştı.

'29 Militan Öldürüldü'

Pakistan ordusu Swat vadisinde son 24 saat içinde 29 militanın öldürüldüğünü bildirdi. Askeri sözcü Tümgeneral Athar Abbas, son çatışmalarda en az altı askerin öldüğünü, 11 askerin de yaralandığını açıkladı.

Sözcü, Pakistan kuvvetlerinin halen Kabal bölgesinde üç köyü kontrol altına aldığını da söyledi.

Öte yandan komşu Güney Veziristan’daki aşiret bölgesinde helikopter desteğinde Taleban üslerine saldıran Pakistan kuvvetleri altı militanı öldürdü.

Afgan sınırındaki Güney Veziristan, Taleban lideri Beytullah Mesut’un kalesi olarak biliniyor.

BM Mülteciler Dairesi, çatışmalar nedeniyle bölgeden her gün yaklaşık 125 bin kişinin evlerini terketmek zorunda kaldığını açıkladı.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü de Pakistan’daki sivil halkın maruz kaldığı gıda, su ve ilaç kıtlığının büyük bir insani kriz oluşturduğunu bildirdi.

Örgütün Asya direktörü Brad Adams Pakistan ordusunu, Swat Vadisi ve çevresindeki bölgelerde uygulanan sokağa çıkma yasağını derhal kaldırmaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG