Erişilebilirlik

27 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Barack Obama’nın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği Sonia Sotomayor’un tarafsızlığını sorguluyor. Gazete, Sotomayor’un Latin kökenli bir kadın olmasının vereceği kararları etkileyebileceğini öne sürüyor.

"Yargıç Sotomayor, cinsiyet ile etnik ve ırksal kökenin, bir yargıcın kararlarını etkileyebileceğini söylemişti. Anayasa Mahkemesi üyeliğinin onaylanması sürecinde, Senato bu konunun üzerinde önemle durmalıdır. Senatörler, kendi kişisel deneyimleri ile tarafsızlık arasındaki dengeyi nasıl kuracağını Sotomayor’a mutlaka sormalıdır. Sotomayor’un bakış açısının ve mesleki niteliklerinin sorgulanması anlayışla karşılanmalıdır. Çünkü Temyiz Mahkemesindeki görevi sırasında Adalet Komisyonunda tartışılması gereken bir tutum sergiledi. Ancak senatörler, Obama’nın da diğer başkanlar gibi, Anayasa Mahkemesi üyeliğine atama yapma hakkı olduğunu unutmamalıdır."

USA Today Sotomayor’un, beyaz erkeklerin egemenliğindeki Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir bakış açısı getireceği düşüncesinde. Ancak gazete, bu yeni bakış açısının da bir sınırı olması gerektiğini vurguluyor.

"Her insan kendi yaşam tecrübesinin ürünüdür. Yargıç da olsa insanlar kendi geçmişlerini ve karakterlerini mahkeme kapısında bırakarak içeri giremezler. Farklı kişiliklere sahip yargıçların farklı yaklaşımları da mahkemeyi zenginleştiren bir unsurdur. Tabii ki bu farklılıklar anayasanın ve yasaların sınırları içinde kalmalıdır. Bir yargıcın kendi yaşam deneyimlerine çok fazla dayanması, mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürebilir. Sotomayor, bu konuda muhaliflerine çok fazla malzeme vermiş bir isim. Empati ile yasalara bağlılık arasında kalın bir çizgi olmalıdır. Sotomayor’un Anayasa Mahkemesi üyeliğinin onaylanması konusunda Senato’da yapılacak oturumlar, bu çizginin netleşmesine hizmet edecektir."

Christian Science Monitor Türkiye’de birçok çocuğun PKK’yı desteklediği gerekçesiyle tutuklandığını yazıyor. Yigal Schleifer imzalı haberde, bunun uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu öne sürülüyor.

"Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen Türkiye ceza kanununda uluslararası standartlara uygun değişikliğe gitti. Ancak terörle mücadele kanununda 2006 yılında yapılan bir değişiklikle, 15 ila 18 yaşlarındaki çocukların da yetişkinler gibi yargılanmasının önü açıldı. Gözlemciler, bunu Türkiye açısından bir geri adım olarak değerlendiriyor. Türk yetkililerin verdiği rakamlara göre, 2006 ve 2007 yıllarında 1572 çocuk terör suçundan yargılandı ve 174’ü mahkum oldu. Ankara’daki bir Avrupa Birliği yetkilisi, durumun kaygı verici olduğunu söyledi. Brüksel de daha önce Türkiye’de çocukların yargılanması konusundaki sorunları defalarca dile getirmişti.

Boston Globe Kuzey Kore’nin yeni nükleer denemesi sonrasında Obama üzerindeki baskının artacağı yorumunda bulunuyor. Gazete, Obama’dan serinkanlı davranmasını istiyor.

"Kuzey Kore’nin nükleer denemesi ve daha önce fırlattığı füzeler, pazarlığı eylemle yürütme taktiğidir. Bu eylemler Güney Kore ve Japonya için tehdit oluştursa da, henüz Amerika için bir tehdit değildir. Obama şimdi Kuzey Kore’nin nükleer reaktörünü yeniden çalıştırmasını ve daha fazla plütonyum üretmesini önlemeye odaklanmalıdır. Bu hedefe ulaşmanın kanıtlanmış tek yolu ise müzakerelerdir. Bu, zaman alabilir. Ancak bu süre içinde Obama, işleri daha da zorlaştıracak aşırı yaptırımlardan kaçınmalıdır."

XS
SM
MD
LG