Erişilebilirlik

Kuzey Kore Güney Kore'yi Tehdit Etti


Kuzey Kore, gemilerinin aranmasına askeri kuvvetle karşılık vereceği tehdidinde bulundu.

Tehdit, Güney Kore’nin, kitle imha silahları ticaretini yasaklayan anlaşmaya katılmasıyla ilgili.

Anlaşma, üye ülkelere, şüpheli yük taşıyan gemileri durdurup arama yetkisi veriyor.

Pyongyang hükümeti, ayrıca, 1953 yılında Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkes anlaşmasına bağlı kalmayacağını da bildirdi.

Önceki gün yeraltında bir nükleer deneme yapan Kuzey Kore, ayrıca, Yongbyon nükleer tesisini tekrar çalıştırmaya başladı.

'Kuzey Kore Ağır Bedel Ödeyecek'

Amerika’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, Kuzey Kore’nin uluslararası topluluğa meydan okuyan füze ve nükleer denemeleri için ağır bir bedel ödeyeceğini söyledi.

Susan Rice, Amerikan televizyon kanallarına yaptığı açıklamalarda BM Güvenlik Konseyinin sert ve güçlü bir karar tasarısı üzerinde çalıştığını belirtti ancak tartışılan yeni yaptırımlar konusunda bilgi vermedi.

Güvenlik Konseyi, nükleer deneme yapan Kuzey Kore’yi oybirliğiyle kınamış ve güçlü bir karşılık vermeye hazırlandığını açıklamıştı.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara bugün iki kısa menzilli füze daha atarak ve Amerika’yı düşmanlıkla suçlayarak karşılık verdi.

Resmi haber ajansından yapılan açıklamada Obama yönetimi, Bush yönetiminin Kuzey Kore’yi silah gücüyle boğmak isteyen politikalarını devam ettirmekle suçlandı.

XS
SM
MD
LG