Erişilebilirlik

Paris'te İklim Değişikliği Toplantısı


Dünyanın en çok enerji tüketen ve sera gazı salınımları en yüksek ülkelerin temsilcileri iki gün sürecek bir toplantı için dün Paris’te bir araya geldi. Dünyanın ısınması hakkındaki bu toplantı Aralık ayında düzenlenecek uluslararası konferansa hazırlık niteliği taşıyor.

Büyük Ekonomiler Forumu adı altında yapılan toplantıda aralarında Amerika, Avrupa Birliği ve Çin’in de bulunduğu 17 büyük ülke temsil ediliyor. Bu ülkeler topluca dünya enerji tüketimi ile sera etkisi yaratan gaz emisyonlarının yüzde 80’inden sorumlu. Obama yönetiminin girişimiyle düzenlenen bu toplantıların üçüncüsü gelecek ay Meksika’da yapılacak. Toplantıların amacı, Aralık ayında Kopenhag’da Kyoto Protokolu’nu yenilemek için yapılacak olan zirveye kadar bazı çevre sorunlarını çözüme kavuşturmak.

Uluslararası Çevre Örgütü WWF’in çevre uzmanlarından Damien Demaille son zamanlarda gördüğü bazı ilerlemelere işaret ediyor. Demaille’e göre, “Obama yönetimindeki Amerika, dünyanın ısınması sorunuyla mücadele hedefine, Bush döneminde olduğundan çok daha fazla bağlı.” Fransız uzman Çin ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu diğer bazı ülkelerin, iklim değişikliğiyle mücadelede olumlu adımlar attığını kaydediyor. Buna rağmen daha yapılması gereken çok iş olduğuna işaret eden Demaille sera gazı etkilerini azaltmaya öncülük eden Avrupa’nın da yapması gereken işler olduğunu söylüyor. Uzman şöyle konuşuyor: “Avrupa Birliği emisyonlarda azaltma bakımından çok kötü değildi. Ama Birlik en yoksullar da dahil, kalkınma yolundaki ülkelere gereken teknik ve mali desteği nasıl sağlayacağı konusunda, henüz bir politika ortaya koyamadı.”

Fransız çevreci Paris konferansına katılanların iklim değişikliğinden en büyük zararı görecek olan ülkelerin uğrayacağı zararları görmezden gelemeyeceğine işaret ediyor. Özellikle suların yükselmesiyle büyük tehlikeyle karşılaşacak olan küçük ada devletlerin durumu korku yaratıyor. Uzmana göre bu ülkelerin geleceğinin pazarlık konusu yapılmaması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG