Erişilebilirlik

Obama Yüksek Mahkemeye Adayını Yakında Açıklayacak


Başkan Barack Obama Yüksek Mahkemeye yapacağı atama için adayını yakında açıklayacağını, yeni yargıcın entelektüel ve halka yakın biri olacağını söyledi.

Hafta sonunu Camp David'de geçiren Obama'nın Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak atamayı değerlendirdiği düşünülüyor.

Obama Yüksek Mahkeme'de görev yapacak yargıçların hukuk konusunda bilgili olması, Amerikan Anayasası'nın prensiplerini takdir etmesi ve olaylara başkalarının gözlerinden bakabilmesi gerektiğini söyledi.

Amerikan C-SPAN televizyonuna mülakat veren Obama yargıçların dünyanın nasıl işlediğini de iyi anlaması gerektiğini kaydetti.

Obama'nın yapacağı atamanın Senato tarafından onaylanması şart. Amerikan Yüksek Mahkemesi'nde dokuz yargıç bulunuyor. Mahkemenin şu an sağ ve sol görüşlüler arasında büyük ölçüde dengede olduğu düşünüldüğü için Obama'nın adayına soru yöneltecek olan Senatörlerle ideolojik bir tartışma yaşanması bekleniyor.

Yargıç David Souter ay sonunda emekli olacak. Mahkemede 19 yıl görev yapan Souter, Başkan George H. W. Bush (Baba Bush) tarafından atanmıştı. İlk başta muhafazakar eğilimli olduğu sanılan Souter, Amerikan Anayasası'nı liberal bir yaklaşımla yorumlamış ve gözlemcileri şaşırtmıştı.

Amerika Yüksek Mahkemesi'ne atanan yargıçların görev süresi sınırlanmıyor.XS
SM
MD
LG