Erişilebilirlik

Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs Toplantısı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs konusunda danışma toplantısı yapıldı. Toplantıda Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin görev süresinin altı ay daha uzatılması önerisi ve son gelişmeler değerlendirildi.

Güvenlik Konseyi'nin askerlerin görev süresini uzatması bekleniyor.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Kıbrıs'ta çözüme ulaşılması için KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yoğun çaba gösterdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının pek çok konuda uzlaşmaya vardığını söyleyen İlkin, yine de bazı temel konulardaki anlaşmazlıkların sürdüğünü ifade etti. Talat'ın bu anlaşmazlıkları gidermek için çalıştığını belirten Büyükelçi İlkin, Kıbrıs'taki çözümün kalıcı ve adil olması gerektiğini vurguladı. İlkin Kıbrıs'ta çözüm için bir fırsat bulunduğunu, bunun kaçırılmaması gerektiğini kaydetti.

İlkin, Türk hükümetinin soruna çözüm bulmaya çalışan Cumhurbaşkanı Talat'a destek verdiğini yineledi.

Tarafların daha sık görüşmesi gerektiğini kaydeden İlkin, ancak görüşmelerin ebediyen süremeyeceğini de vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, önceki gün yayınladığı Kıbrıs raporunda taraflar arasındaki görüşmelere hız verilmesi çağrısında bulunmuştu.

BM Kıbrıs Raporu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs'taki görüşmelere hız verilmesi ve konuların daha kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğini yazdı.

İki toplumun liderinin görüşmelere yapıcı bir şekilde yaklaşması sayesinde Kıbrıs'ta “makul bir zaman” içinde çözüme ulaşılabileceğini belirten BM Genel Sekreteri, liderlerin "yakın bir ilişki" kurduklarını dile getirdi.

Ancak Ban, iki toplumun görüşmelere kuşkuyla yaklaşmasının üzücü olduğunu, toplum liderlerinin seçmenlere çözümün ekonomik ve siyasi faydalarını daha iyi anlatması gerektiğini vurguladı. Ban, güven arttırıcı önlemler konusunda adım atılmamasını da eleştirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs'taki tampon bölgede sükunetin korunduğunu, ancak Türk askerlerinin BM Barış Gücü'ne bazı sınırlamalar getirdiğini belirtti.


XS
SM
MD
LG