Erişilebilirlik

14 Mayıs Amerikan Basın Özetleri


Christian Science Monitor Irak'ta şiddet eylemlerinin artmasında, Sünni din adamlarının göz ardı edilmesinin etkili olduğunu yazıyor. Gazete, Obama yönetiminden bu hatayı düzeltmesini istiyor:

"Irak'ta din ve siyaset ilişkisi karmaşık bir yapı taşıyor. Ocak ayındaki yerel seçimde, Iraklılar mezhep temelli partileri değil, laik partileri tercih etti. Ancak ülkede, din adamlarının hala önemli bir ağırlığı var. Iraklı Sünniler kaybettikleri parayı, mülkleri ve siyasi nüfuzu yeniden kazanmak istiyor. Irak'ta dini liderlerle bir an önce yakın temasa geçilmelidir. Dinin böylesine etkili olduğu bir çatışma bölgesinde, Obama yönetimi şu ana kadar ihmal edilen bu görevi yerine getirmelidir"

New York Times Afganistan'daki Amerikan birliklerinin komutanının değiştirilmesinin, bir strateji değişikliği anlamına da geldiğini yazıyor. Gazete, bu değişiklikten beklentilerini şöyle ifade ediyor:

"Umarız bu görev değişikliği, askeri harekâtla ekonomik kalkınmayı birleştiren bir değişikliği de beraberinde getirir. Amerika'nın mutlaka kazanmak zorunda olduğu savaştan zaferle çıkmasının tek yolu budur. Ayrıca özel operasyonlarda uzman olan yeni komutan McChrsytal'in sivil kayıpların sayısını da azaltma konusunda hassasiyet göstereceğini umuyoruz. Çünkü sivillerin ölümü, daha fazla Afgan'ın Taleban saflarına geçmesine neden oluyor. Afganistan'da başarı için Afgan ordusu ile polisin kendi ayakları üstünde duracak hale getirilmesi de bir zorunluluk. Bunun dışında yerel kurumların güçlendirilmesi, yolsuzluğun ve uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi de şart."

Los Angeles Times Irak ve Afganistan'daki tutuklulara kötü muameleyi belgeleyen fotoğrafların yayınlanmasını istiyor. Gazete, yaşanabilecek bütün olumsuzluklara rağmen, gerçeğin açığa çıkması gerektiğini savunuyor:

"Fotoğraflar, tarihin belgeleridir. Güney eyaletlerinde ağaçlara asılan siyahların fotoğrafları unutulabilir mi? Nazi kamplarından sağ kurtulanların görüntülerini düşünün. Güney Vietnam'da kaplan kafeslerine konan tutukluların fotoğraflarını aklınıza getirin. Birilerinin tepkisine yol açacağı gerekçesiyle yapılan zulmü gizlemeye çalışmak işe yaramaz. Pentagon, tam tersine fotoğrafları yayınlamalı ve Amerika'nın bu barbarca uygulamalardan dolayı utandığını açıklamalı, bu uygulamalara zemin hazırlayan anlayışın ortadan kaldırılacağı vaadinde bulunmalıdır"

Washington Post sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri programlarının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu hatırlatıyor. Gazete, Obama yönetimini, reform vaadine rağmen, somut adım atmamakla suçluyor:

"Yönetim reform vaadini her fırsatta tekrarlayıp duruyor. Ancak sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri sistemleri, vaatlerle kurtarılacak bir durumda değil. Beyaz Saray, sağlık hizmetlerinde hem maliyeti denetim altına almak hem de hizmetleri yaygınlaştırmak istiyor. Ancak Kongre'nin, hizmetleri yaygınlaştırmayı kabul ederken maliyeti denetlemeyi reddetmesi ihtimali de var. Yönetim, sosyal güvenlik reformunu gündeme aldığında ise ara seçimler yaklaşmış olacak. Böyle bir ortamda hiçbir siyasetçi riske girmek istemez. Konunun gelecek yıla bırakılmasıysa, ciddi bir zamanlama hatası olacaktır. Hem sosyal güvenlik hem de sağlık reformu bir an önce gerçekleştirilmelidir."

XS
SM
MD
LG