Erişilebilirlik

Gürcistan Televizyonu Önünde Protesto


Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te hükümet karşıtı göstericiler devlet televizyonunun önünde toplanarak Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili aleyhtarı protestoların tarafsız bir şekilde yayınlanmasını istedi. Devlet televizyonu yetkilileriyse göstericilere yeterli yayın süresi verildiğini savunuyor.

Yüzlerce gösterici Gürcistan devlet televizyonunun yan kapısı hariç tüm giriş çıkışlarını kapattı. Protestocular televizyon çalışanlarını ‘utanç koridoru’ adı verdikleri tek geçiş yolunu kullanmaya zorluyor. Çalışanlar binaya girerken protestocular tarafından yuhalanıyor.

Göstericiler utanç koridorunu yaklaşık bir ay önce oluşturdu, ancak protestolar geçen hafta bir süre durduruldu.

Gürcistan parlamentosu eski başkanı ve protestocuların lideri Nino Burdhanadze devlet televizyonunun Gürcistan halkının vergileriyle işlediğini ancak yaptıkları yayınların halkı memnun etmediğini söyledi.

Burdhanadze devlet televizyonunun Tiflis’te olup biten olaylara yer vermediğini ve taraflı yayıncılık yaptığını söylüyor.

Gürcistan Devlet Televizyonu Genel Müdürü Levan Kubaneşvili muhalefetin, koridoru televizyon çalışanlarına ahlaki terör uygulamakta kullandığını iddia ediyor. Kubaneşvili muhalefete yeterli yayın süresi verdiklerini de belirtiyor.

Kubaneşvili devlet televizyonu olarak muhalafetin bütün faaliyetlerini izlediklerini ve muhalefet liderlerini düzenli olarak haftalık siyasi tartışma programlarına davet ettiklerini söylüyor.

Gürcistan yetkilileri 2007 yılının Kasım ayında Cumhurbaşkanı Saakaşvili olağanüstü hal ilan ettikten sonra bağımsız medya kuruluşlarını kapatma kararı almıştı. Olağanüstü hal kalktıktan sonra bile medyanın bağımsızlığı tartışma konusu olmaya devam etti.

Muhalafet Saakaşvili’yi muhalefete baskı uygulamakla suçluyor.

XS
SM
MD
LG