Erişilebilirlik

New York’ta Fayton Turları Hayvanseverleri Kızdırıyor


New York’ta turistlerin en popüler uğrak yerlerinden biri olan Central Park’taki fayton turları, hayvan hakları savunucularından büyük eleştiri alıyor. Merkezi New York’taki hayvan hakları örgütü Friends of Animals, aşırı gürültü ve diğer olumsuz şartların, atların sağlığını tehdit ettiğini öne sürüyor. Kısa süre önce New York Belediye Meclisi’ne fayton turlarının yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı sunuldu. Faytoncularsa bu iddiaları reddediyor ve tasarının yasalaşması durumunda 400 kişinin işsiz kalacağını belirtiyor.

Birçok turist ve hatta New Yorklu için Central Park’taki güzellikleri görmenin en romantik yolu, fayton turuna çıkmak. Ancak Edita Birnkrant ve diğer hayvan hakları savunucuları, fayton turlarını eğlenceli bulmuyor. Birnkrant’a göre fayton turlarının hiç bir romantik tarafı yok. Gençkız, “Burası, sömürülen, kötü şartlarda çalıştırılan atlar için uygun bir mekan değil,” diyor. Protestocular, yoğun trafik yüzünden tıkanan New York caddelerinin fayton turlarına elverişli olmadığını savunuyor. Birnkrant gibi birçok kişi New York’ta yaşanan birçok sorunun, atları korkuttuğunu düşünüyor. Birnkrant, “Aşırı gürültü, ani hareketler, ambulans ve polis araçlarının sirenleri, kalabalık, hayvanların sağlıklı, güven içinde yaşayabilecekleri bir ortam değil,” diye konuşuyor.

Atlar ve faytoncular, Manhattan’da New York’un ünlü yeşil alanı Central Park’ın hemen girişinde müşteri bekliyor. 39 dolar ve bahşiş karşılığında turistler, çocuklu aileler, flört eden gençler, dünyanın en kalabalık, en hareketli kentlerinden biri olan New York’un göbeğinde fayton turuna çıkıp gökdelenleri ve parktaki atlı karıncayı görebiliyor. Ancak fayton turlarının yasaklanması için New York Belediye Meclisi’ne bir yasa tasarısı sunuldu. Protestocular ve faytoncular arasındaki gerilimse giderek artıyor.

10 yıldır faytonculuk yapan Ian McKeever şöyle konuşuyor: “Bu atlar yılda üç-dört aylığına çiftliklere gidiyor. Yılın 365 günü, haftanın yedi günü çalıştırılmıyor. Haftada sadece beş gün, günde de sadece yedi saat çalışıyorlar. Ayrıca New York’ta yaşayan birçok kişiden çok daha iyi bir sağlık sisteminden yararlanıyorlar.” Son yıllarda bazı kazalar dikkati çekti. İki yıl önce bir araca çarpan atın öldürülmesi gerekti. Faytoncular, faytonlarına fren sistemi kurma ve daha sıkı denetim gibi maddeler içeren bir yasaya destek vereceklerini söylüyor. Bir başka istekleri de fayton turlarının fiyatına zam yapmak. Faytoncular ayrıca yasağın, New York’u en özel eğlencelerinden birinden mahrum bırakacağını söylüyor. Faytoncular, faytonların New York tarihiyle özdeşleştiğini iddia ederken hayvan hakları savunucuları, faytonların artık tarihe karışması gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG