Erişilebilirlik

Sri Lanka'da Hastane Bombalandı: Yüzlerce Ölü


Sri Lanka’da ordu ve Tamil gerillalarının savaştığı bölgede bombalanan bir hastanede 260’a yakın kişi hayatını kaybetti.

Gerillalara ait bir İnternet sitesinde saldırıyı ordunun düzenlediği iddia edilirken, askeri bir sözcü, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada saldırıdan gerillaları sorumlu tuttu. Sözcü, gerillaların sivillere yönelik topçu ateşi düzenlediğini, bu kişileri kalkan olarak kullandığını ve ardından da onların ölümlerinden orduyu sorumlu tuttuğunu açıkladı. Sözcü daha önce Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada da ordunun gerillalara karşı ağır silah kullanmayı bıraktığını söylemişti.

Yetkililer bombalanan hastanede 257 kişinin öldüğünü, 800’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. Bölgeye gazeteciler ve gözlemciler sokulmadığı için ölü sayısı ya da ölüm nedenleri bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

İnsan Hakları Gözlem örgütü, Cuma günü ordu birliklerinin, gerillalarla savaşın sürdüğü kuzey bölgesinde hastaneleri sürekli topçu ateşine tuttuğunu iddia etmişti.

XS
SM
MD
LG