Erişilebilirlik

Amerika'da Domuz Gribi Nedeniyle Bir Kişi Daha Öldü


Domuz gribi nedeniyle Amerika’da bir kişi daha hayatını kaybetti. Amerikalı yetkililer, Meksika’ya komşu Texas eyaletinde yaşayan 30 yaşlarındaki kadının kronik sağlık sorunları bulunduğunu, A tipi H1N1 virüsü nedeniyle Pazartesi günü hayatını kaybettiğini açıkladı.

Adı açıklanmayan kadının hayatını kaybetmesiyle domuz gribi virüsünden Amerika’da ölenlerin sayısı iki oldu. Texas eyaletinde Meksikalı bir bebek de birkaç gün önce hayatını kaybetmişti.

Bu arada, virüsün Meksika’daki etkisi azalmaya başlıyor. Günlerdir kapalı olan okullar ve işletmelerin bugün açılacağı bildirilmişti. Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon durumun kontrol altına alındığını, ancak yine de virüsün yayılmasını önlemek için dikkatli olmak gerektiğini belirtti.

Meksika hükümeti, virüs nedeniyle şu ana kadar 29 kişinin öldüğünü doğruluyor. Ölü sayısının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 1500 domuz gribi vakası bulunuyor.

Meksika domuz gribi tehlikesine karşı Çin’de karantinaya alınan yaklaşık 70 vatandaşının ülkeye dönmesi için özel uçak gönderdi.

Çin’in kuzeydoğusunda halen 25 Kanadalı üniversite öğrencisi ve Pekin’de bir otelde iki Amerikan vatandaşı karantinada tutuluyor.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon Çin’in sağlık önlemlerinde ayrımcılık yaptığını çünkü karantinaya alınan Meksikalılardan hiçbirinde grip belirtisi görülmediğini söyledi.

Bu arada, Amerikan Dubuque savaş gemisinde görevli bir denizciye domuz gribi teşhisi kondu ve 50 askerde grip belirtileri görüldü. Geminin Büyük Okyanus’taki insani yardım operasyonu iptal edildi.

XS
SM
MD
LG