Erişilebilirlik

Irak Başbakanı El-maliki Paris'e Gitti


Irak Başbakanı Nuri El Maliki 10 yıl aradan sonra Fransa’ya Başbakan düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirmek üzere Paris’e gitti. Maliki Türkiye ve PKK’ya mesaj göndererek, “Terörist kovalamak için hava sahamıza giren komşu ülkelere ve topraklarımızı üs olarak kullanmak isteyen terörist örgütlere izin vermeyeceğiz” dedi. Maliki Fransız işadamlarını petrolden suya kadar her alanda Irak’ta yatırım yapmaya çağırdı.

Nuri El Maliki Londra'daki temaslarının ardından iki günlük resmi ziyaret için Paris’e geldi. Sabah saatlerinde Uluslararası Diplomasi Akademsi’nde konuşan Maliki, öğleden sonra da Irak’a yatırım yapmalarını istediği Fransız iş adamlarıyla görüştü. Maliki iki ülkenin yakınlaşmasında önemli rolü olan Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Başbakan François Fillon ve son olarak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi. Maliki’ye, Irak Başbakan yardımcısı Barham Saleh ile, dışişleri, içişleri ve ticaret bakanları eşlik etti.

Uluslararası Diplomasi Akademisi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin PKK ile mücadele çerçevesinde Irak’a sınır ötesi operasyonlarda bulunmasını eleştiren El Maliki, ‘komşu ülkelerin terörist takip etmek için Irak hava sahasına girmelerine izin vermeyeceklerini’ açıkladı. Öte yandan ‘terörist örgütlerin de Irak’ı üs olarak kullanmasını kabul etmeyeceklerini kaydeden Maliki, her iki tarafın da Irak’ın iç işlerine karışmasını engelleyeceklerini bildirdi. Son dönemde Irak’ta şiddetin artırılmaya çalışıldığını ancak bunun Irak’ın istikraraını bozmadığını belirten Başbakan, yabancı şirketlerin Irak’ın istikrarına güvenmelerini ve ülkesinde yatırım yapmalarını istedi.

Sarkozy ile görüşmesinin ardından Elysee Sarayı çıkışında bir açıklama yapan Nuri El Maliki, Fransa ile ulaştırma, enerji, su, ekonomi, güvenlik ve askeri alanlarda işbirliği yapma kararı aldıklarını, ancak net bir anlaşma imzalandığını söylemedi. Maliki anlaşmaların daha sonra Bağdat’ta imzalanacağını, önce bir grup Fransız işadamının çok yakın tarihte, ardından da Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Bağdat’a geleceğini bildirdi. Iraklı politikacı 10 yıl aradan sonra Fransa’nın Irak ile sıcak ilişkiler kurmak istediğini, Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi daha yakın ilişki kurma konusunda kararlı gördüğünü de aktardı.

Ziyaretten ortaya çıkan tabloya göre, Fransa, Irak ile karlı anlaşmalar imzalayacak. Buna karşılık Sarkozy de Irak’a, Saddam rejimi döneminde alınan uluslararası yaptırım kararlarının tümüyle kaldırılması konusunda yardım edecek. Maliki bu konuda Sarkozy’den tam destek aldığını belirterek, Irak’ın artık barış için bir tehdit olmaktan çıktığını, uluslararası camiadan eski rejim döneminde verilen bu yaptırımları kaldırmasını isteyeceklerini açıkladı.

İki ülke arasında en son askeri sözleşme 1990 yılında Saddam rejimi ile imzalanmış, ardından Amerika’nın Irak’ı işgali ile tüm ilişkiler durmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin yeni ortadoğu politikası ile bölgede daha etkin bir politika izlemesi sonucu iki ülke arasındaki yakınlaşma başladı. Irak yönetimi Fransız petrol firması Total’in Irak ile son derece karlı bir sözleşme imzalamasının söz konusu olduğunu açıkladı. Ardından Sarkozy 10 Şubat’ta Bağdat’a gitti. Ziyaretin ardından Fransa Irak’a 24 askeri helikopter satan anlaşmayı imzaladı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki 10 yıl aradan sonra Fransa’ya Başbakan düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirmek üzere Paris’e gitti. Maliki Türkiye ve PKK’ya mesaj göndererek, “terörist kovalamak için hava sahamıza giren komşu ülkelere ve topraklarımızı üs olarak kullanmak isteyen terörist örgütlere izin vermeyeceğiz” dedi.
XS
SM
MD
LG