Erişilebilirlik

İsrail Suriye'yle Görüşmelerde Önkoşul İstemiyor


İsrail’de iktidara gelen yeni hükümet Suriye ile görüşmelere devam edebileceğini söylemekle birlikte görüşmelerin temel esaslarını değiştirmeye çalışıyor.

Aşırı milliyetçi İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “Hükümetimiz Suriye’yle barış görüşmelerine başlamaya hazır,” diyor. Fakat Lieberman, Suriye’nin geri istediği, stratejik öneme sahip Golan Tepeleri’nin iadesini önkoşul olarak kabul etmeyeceklerini açıkladı:

Lieberman İsrail radyosuna verdiği demecinde, “Suriye ile hemen bu akşam bile görüşmekten memnun olurum, fakat bunun ön koşulsuz ve ültimatomsuz olması lazım,” diye konuştu.

İsrail Suriye’nin Golan Tepeleri’ni 1967 savaşında ele geçirdi, 1981 yılında da topraklarına kattı. Suriye her türlü görüşmenin, “barış karşılığında toprak” ilkesine ve İsrail’in Golan’dan tümüyle çekilmesi esasına dayanmasını istiyor.

2000 yılındaki barış görüşmeleri İsrail’in Golan’da Suriye’ye toprak vermeyi reddetmesi yüzünden çöktü. Suriye’yle dolaylı görüşmeler geçen yıl Başbakan Ehud Olmert döneminde, Türkiye’nin aracılığıyla başladı ancak sonuçsuz kaldı.

Yeni Dışişleri Bakanı Lieberman eski hükümetin verdiği ödünleri tanımadıklarını açıkladı. Lieberman tarafların her birinin belli istekleri olduğunu kaydederek, Suriye, “barış karşılığında toprak” diyebilir, fakat biz, “barışa karşılık barış istiyoruz,” şeklinde konuştu.

Lieberman’ın bu tutumunun, Ortadoğu barış sürecini yeniden canlandırmayı öncelik yapan yeni Amerikan yönetimiyle İsrail’in ilişkilerini bozacağı öne sürülüyor.

Fakat Lieberman, düşüncelerini açıkça ifade eden bir kişiliğe sahip. Lieberman Amerika’nın, “barış karşılığı toprak” formülünün, başarısızlıkla sonuçlandığını öne sürerek yeni bir yaklaşım zamanının geldiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG